liber

Arlinda Dudaj: Pasi të huajt lexuan Lea Ypin, patën kuriozitet për Shqipërinë

Botuesja Arlinda Dudaj dha sugjerimet e saj në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania për librat që duhen...

I arratisuri | Historia e biznesmenit dhe filantropit shqiptar, mishëruar në libër

Ishte vetëm 23 vjeç kur rrezikoi jetën duke u arratisur nga sistemi i dikurshëm komunist i Shqipërisë. Historia e Beqir Potkes, të...

Princi Harry zbulon të tjera sekrete në librin e tij për familjen mbretërore

Edhe pak ditë kanë mbetur nga publikimi i librit të Princi Harry i cili ka tronditur familjen mbretërore. Në faqet e librit...

“UÇK – vlerë kombëtare” | Promovohet libri në Prishtinë, dënohet vendimi në Hagë

Ndërkohë që një ish-ushtar i UÇK-së u dënua me 26 vjet burg në Hagë, në Prishtinë, nën përkujdesjen e arkivave të...

Jakaj: Nëse lexon librin e Mamaqit, sheh që ai ka një botë të madhe shpirtërore

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave, Xhoi Jakaj thotë se jo çdo person mund të jetë i aftë që të shkruajë një...

“Rrethimi” i Tom Kukës, historia e dashurisë që thyen dogmën e besës

Gazetari dhe shkrimtari Enkel Demi foli rreth librit të tij më të ri “Rrethimi”, ngjarjet e të cilit zhvillohen në Shkodër,...

“Epitafi i Perikliut” në shqip, Vangjel Dule sjell botimin e rëndësishëm

''Epitafi i Perikliut" është libri që sjell politikanin Vangjel Dule në profesionin e përkthyesit. Fjalët e fundit të qytetarit të parë të Athinës,...

95 shtëpi botuese në Panairin e Librit, Ymeri: Punojmë vetëm për 20% të shqiptarëve

Edicioni i 25- të i Panairit të Librit e gjen lexuesin shqiptar më të palexuar se 25 vite më parë. Në...

80% e shqiptarëve as kanë blerë, as kanë lexuar libër vitin e fundit

Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania se sa libra kanë lexuar gjatë vitit 2022, 74.8% e tyre janë përgjigjur, asnjë. Ndërkohë,...

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr...