liberalizim

Komisioni Evropian përshëndet nënshkrimin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Komisioni Evropian ka përshëndetur nënshkrimin e vendimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës nga ana e Parlamentit Evropian dhe...

Liberalizimi i vizave, Osmani: Fitore për demokracinë dhe unitetin europian

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se vendimi i sotëm final për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës është fitore, jo...

Parlamenti Europian miraton vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamenti Europian miratoi të martën vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Miratimi u bë pa votim, pasi nuk kishte...

Sot votimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, nesër nënshkrimi

Parlamenti Evropian voton sot vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Një ditë më vonë, më 19 prill, do të...

LIBE miraton liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioni për Liritë Qytetare, Punë të Brendshme dhe Drejtësi i Parlamentit Evropian, ka miratuar edhe një herë vendimin për liberalizimin e...

Shtyrja e liberalizimit të vizave, këshilltari i qeverisë: Ishte gabim i BE-së!

Mehdi Sejdiu, këshilltar për Integrim Europian i zv. kryeministrit të Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se shtyrja e...

Liberalizimi i vizave për Kosovën, a do të inkurajojë largimin e të rinjve?

Mehdi Sejdiu, këshilltar për Integrim Europian i zv. kryeministrit të Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se ekziston mundësia...

BE miraton vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian miratuan sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në takimin e...

Ministrat e BE-së miratojnë sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të miratojnë sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në...

Vendimi për vizat e Kosovës, të mërkurën në rend dite

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve...

Bashkimi Evropian, propozim të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian ka hartuar një vendim të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën, ku thuhet se nisja...

Von Cramon: S’ka arsye të mos liberalizohen vizat për Kosovën

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola Von Cramon deklaroi se nuk ka arsye të mos liberalizohen vizat për Kosovën menjëherë. Deklarata...

KE-ja iu shkruan vendeve të BE-së për liberalizimin e vizave

Komisioni Evropian u ka dërguar vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Këshill një dokument të detajuar teknik ku konfirmon se Kosova...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në rend dite në BE më 13 tetor

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit...

Osmani takon Borrell në SHBA, kërkon përmbyllje urgjente të çështjes së vizave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kërkuar përmbyllje urgjente të çështjes së liberalizimit të vizave. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani...

Këshilli i BE-së: Të finalizohet sa më shpejt liberalizimi i vizave të Kosovës

Këshilli Evropian ka theksuar edhe një herë se progresi i prekshëm në lidhje me çështjet e pazgjidhura ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit...