liberalizimi i vizave

BE konfirmon: Liberalizimi i vizave për Kosovën në rend dite më 13 tetor

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian e ka vendosur edhe zyrtarisht në rend dite diskutimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Radio...

Presidenca çeke tregon hapat e vendimmarrjes për vizat-gjithçka nis më 13 tetor

Presidenca çeke e BE-së ka ndezur motorët për ta çuar përpara liberalizimin e vizave për Kosovën. Zëdhënësi i presidencës çeke të BE-së...

Ambasadori gjerman: Në fillim të vitit tjetër do të liberalizohen vizat për Kosovën

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, është shprehur se vitin tjetër mund të liberalizohen vizta për Kosovën. Mediat e Kosovës, bëjnë me...

‘Të liberalizohen vizat’, presidentja Osmani takon kancelarin Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar në Potsdam, kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani u...

Dua Lipa elektrizon Prishtinën, “Sunny Hill” thirrje për liberalizimin e vizave

Mijëra qytetarë të Prishtinës kënduan dhe vallëzuan në Parkun e Gërmisë, me artistët që festivali Sunny Hill solli për ta. Ylli...

Finlanda dhe Sllovenia shpresojnë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Edhe pse procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën ka zgjatur për vite me radhë, ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti...

Finlanda optimiste për liberalizimin e vizave për Kosovën në vjeshtë

Finlanda pret që Bashkimi Evropian të përmbyllë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën gjatë muajve në vijim. Kështu deklaroi ministrja e...

Ministrja finlandeze: Është koha që të liberalizohen vizat me Kosovën

Është koha që të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës, si i vendi i vetëm në rajon që nuk gëzon lirinë...

Nuk kam dhënë afate për liberalizimin e vizave, thotë Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se nuk ka bërë premtime dhe vendosur afate për heqjen e regjimit të vizave. Deklaratën, Kurti...

​Osmani: Kundërshtoj çdo kriter të ri për liberalizim të vizave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kundërshton çdo udhërrëfyes shtesë apo rivlerësim të kritereve për liberalizmin e vizave. Në një intervistë për Kosova...

Haxhiu: BE përdor liberalizimin e vizave si mjet për t’i bërë presion Kosovës

Analisti Baton Haxhiu thotë se Bashkimi Evropian po e përdor liberalizimin e vizave si mjet  për t'i bërë presion Kosovës. Në emisionin...

Kurti: Nuk i takon Kosovës të bëjë diçka shtesë për liberalizimin e vizave

Kryeministri Albin Kurti deklaroi këtë të martë se nuk i takon Kosovës të bëjë diçka shtesë për liberalizimin e vizave me...

‘Pa pritshmëri për liberalizim të vizave’, Osmani merr pjesë në Samitin e BE-së

Presidentja Vjosa Osmani do të marrë pjesë në Samitin e BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, por ka deklaruar se nuk...

Liberalizimi i vizave është një vendim i lehtë për BE-në, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se liberalizimi i vizave është një vendim që mund të merret shumë lehtë nga Bashkimi...

Sinjale pozitive për liberalizimin e vizave me Kosovën, BE vendos më 23 qershor

Ministria e jashtme e Francës konfirmon që mundësia për liberalizimin e vizave për Kosovën do të diskutohet ne samitin mes BE-së dhe Ballkanit...

Ambasadori italian: Kosova nuk mund të presë më për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë në Prishtinë, Antonello De Riu ka deklaruar se Kosova nuk mund të presë më për liberalizimin e vizave. Në...