ligj

Britania ligj kundër grevave: Standardi minimal i shërbimit të jetë i garantuar

Qeveria britanike ka prezantuar disa propozime për të siguruar ‘nivelet minimale të sigurisë’ gjatë grevave. Lëvizja vjen pasi Mbretëria e Bashkuar...

Gjukanoviç i kthen Kuvendit ligjin për Presidentin

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç i ka kthyer kryetares së Kuvendit, Danijela Gjuroviç, ndryshimet në Ligjin për Presidentin, duke...

Cami: Nuk ka ligj për kujdesin e të moshuarve

Shpëtim Cami, njohës i pushtetit lokal thotë se në Shqipëri nuk ka një ligj për kujdesin e të moshuarve edhe pse...

‘Do loboj fuqishëm’, Berisha tregon ligjin: Mënyra që Rama të dalë para drejtësisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se shumë shpejt do të publikojë ligjin që përjashton nga parashkrimi i veprave penale,...

Bamir Topi: Njoh njerëz që kanë qenë bashkëpunëtorë të Sigurimit, por nuk flas dot

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi deklaroi se njeh shumë persona, si publikë ashtu edhe në jetën e tij private, të cilët...

Tabaku për amnistinë fiskale: I hap rrugë kapitalit kriminal dhe korruptiv

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku deklaroi pas takimit që pati me disa ambasadorë në ambientet e Kryesisë së Kuvendit për...

Çfarë i bindi rusët të ngrihen më në fund kundër Putinit?

Ligje sekrete, protesta masive, grumbullime nëpër kufij, ç’po ndodh në Rusi? Policia rrahu dhe arrestoi burra dhe gra që dolën në rrugë...

Biden nënshkruan ligjin për kontrollin e armëve

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi të shtunën në ligj legjislacionin e parë të madh federal për sigurinë e armëve, të miratuar...

Sindikata e policisë së Kosovës kërkon ligjin për pensionim të parakohshëm

Policët e Kosovës janë më të vjetrit në rajon, ndaj miratimi i ligjit për pensionimin e parakohshëm po shihet si i...

Gjuetia sport i ndaluar, kafshët e shpendët mbrohen me ligj edhe për 5 vite

Tradita e gjuetisë po humb në vendin tonë, pasi qeveria do ta ndalojë atë edhe për 5 vitet e ardhshme. Me...

Zelenski firmos zgjatjen e ligjit ushtarak dhe mobilizimit masiv në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka nënshkruar dekrete për të zgjatur ligjin ushtarak dhe mobilizimin masiv për 90 ditë të tjera në...

Ligj i ri për bletarinë, bletërritësit ankohen se nuk është konsultuar me ta

Qeveria po përgatit një ligj të ri për bletarinë. Vetë ata që punojnë në këtë sektor thonë se nuk janë konsultuar....