ligji

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet...

Zgjidhje përfundimtare për pronat, si do të bëhet kompensimi i ish-pronarëve

Qeveria ka rishikuar ligjin e pronave për të mbyllur procesin e nisur 30 vite më parë. Me ndryshimin e fundit, pronat...

Avokati Rumano sqaron ligjin: Pse arrestimi i Fredi Belerit është i paligjshëm

Avokati Gentian Rumano tha për “Review” në Euronews Albania se duhet t’i referohemi një deklarate nga ana e prokurorit të Prokurorisë...

Ligji për qeset plastike nuk zbatohet, qeset e holla përdoren ende në tregje

Qestet plastike të pariciklueshme, vijojnë të qarkullojnë në tregje. Nga një vëzhgim që Euronews Albania, ka kryer kryesisht në ato ambiente...

“Ligji i qartë, por me dopio standard”, aktivistja: Kush ka para favorizohet

Aktivistja Edlira Çepani tha për “Review” në Euronews Albania se ligji nuk është i barabartë për të gjithë, ashtu siç duhet të...

Zhupa: Të ashpërsohet ligji për personat që dhunojnë gazetarët

Deputetja e Partisa Demokratike ka dorëzuar në kuvend një propozim për ndryshimin e kodit Penal në mbrojtje të gazetarëve. Në një prooncim...

Sizimiologu: Ligji i gjeofizikantit japonez përcakton kur do qetësohet Toka në Turqi

Carlo Doglioni, president i Institutit të Gjeologjisë dhe Vullkanologjisë në Itali tha në një intervistë për Euronews Albania se është e pamundur...

Tejkalohet me një vit afati për të korrigjuar ligjin e pronave

Më 15 shkurt të 2021, Gjykata Kushtetuese rrëzoi pjesërisht ligjin për përfundimin e procesit të kompensimit të ish-pronarëve. Gjykata shfuqizoi pjesën e...

Balluku: Kur isha 7 vjeç më përjashtonin nga eventet se isha mbesa e armikut

Zv. kryeministrja Belinda Balluku u shpreh në Euronews Albania se në moshën 7-vjeçare është përjashtuar nga çdo konkurs shkollor sepse konsiderohej...

“32 vite dhe flasim për dosjet”, Qafoku: Dokumentet duheshin publikuar që në ’90

Gazetari Roland Qafoku është i mendimit se pas 32 viteve nuk duhet folur ende për dosjet. Në një intervistë për Euronews Albania...

“Ky ligj nuk i hap dosjet”, Shehu: Lë dokumentet në dorë të anëtarëve të Autoritetit

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyen se përse grupi i PD-së ku ai...

Meta i përgjigjet Ramës për ligjin e dosjeve: Do të shmangë vëmendjen nga vjedhjet

Pas mesnatës së të premtes u miratua ligji për hapjen e dosjeve. Në parlament, Rama u shpreh se kjo do ndihmonte...

Ligji për dosjet, gazetari Papa: Të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit e prokurorët

Gazetari Robert Papa thotë se në ligjin e ri për dosjet, duhet të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit, prokurorët dhe kryetarët e...

Ligji i Turqisë shqetëson BE-në: Kufizon lirinë e shprehjes dhe burgos kritikët

Është imazhi i pakënaqësisë ndaj një ligji që forcon më tej kontrollin e shtypit dhe rrjeteve sociale në Turqi. Një deputet i...

Lustracioni, Bushati: Kush e voton shërbëtor i Ramës ‘5 lekësh’

Analisti Andi Bushati gjykon se kush voton ligjin e lustracionit është një “5 lekësh” dhe shërbëtor i Ramës. Sipas tij, pushteti nuk...

Tragjedia në Himarë, Lapaj: Problemi ynë s’është ligji, por zyrtari i korruptuar

Avokati Adriatik Lapaj tha se ngjarja tragjike e ndodhur një ditë më parë në Himarë është moszbatimi ose zbatimi i gabuar...