lija e majmunëve

Term racist, OBSH ndryshon emrin e lisë së majmunit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi sot se po prezanton termin “mopox” si sinonim i lisë së majmunëve dhe u bëri...

Mjeku Sallabanda: Versioni i ri i lisë së majmunëve, më pak agresiv dhe infektues

Për mjekun Kita Sallabanda, lija e majmunëve nuk është shqetësuese, pasi kemi të bëjmë me një version të ri të virusit...

Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit, sipas OBSH-së

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me...

Regjistrohet rasti i parë me linë e majmunëve në Malin e Zi

Mali i Zi ka raportuar për rastin e parë me linë e majmunëve. Rasti është konfirmuar nga Laboratori i Departamentit të...

Lija e majmunëve, OBSH: Të vaksinohen personat me rrezik të lartë ekspozimi

Organizata Botërore e Shëndetësisë po rekomandon vaksinime të targetuara në vend që të organizojë një program masiv në luftën për të...

Mbi 18 mijë raste me linë e majmunëve në botë, thotë OBSH-ja

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se mbi 18 mijë raste me linë e majmunëve janë raportuar deri më tani në...

BE-ja miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së majmunëve.  Ky vendim erdhi pasi OBSH e shpalli linë...

Atentati në Laç dhe itinerari që ndoqën autorët | 5 zhvillime kryesore

Viktima në Laç dhe i plagosuri, shënjestra në atentate të mëparshme Klisman Reçi, i riu që u vra në atentatin e...

Emergjencë globale, OBSH-ja jep alarmin për linë e majmunëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur emergjencë globale shëndetësore për përhapjen e lisë së majmunëve. Ky është alarmi më i lartë...

Infektohet me linë e majmunëve shqiptari në Greqi

Një 24-vjeçar shqiptar që jeton në Greqi, është infektuar me linë e majmunit. Mediat greke raportojnë se 24-vjeçari, që  eton në Magnezi...

Shtetet e BE-së që kanë marrë doza vaksinash kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian deklaroi se deri më tani, janë dorëzuar 13,600 doza vaksinash kundër lisë së majmunëve në vendet anëtare të BE-së. Spanja...

Frika nga lija e majmunit, kompania gjermano-daneze rrit prodhimin e vaksinës

Prodhuesi i vetëm në botë i vaksinës kundër lisë së majmunit, kompania gjermano-daneze “Bavarian-Nordic” po intensifikon prodhimin e saj për të...

Mbërrijnë në Shqipëri testet e para për linë e majmunëve

Mbërrijnë në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve të dyshuara me linë e majmumit apo kontakteve të tyre. Ministrja e...

OBSH: Lija e majmunëve nuk përbën ende një emergjencë shëndetësore globale

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se përhapja e rasteve me linë e majmunëve në më shumë se 50 vende të...

BE pritet të blejë 110 mijë doza vaksinash për linë e majmunëve

Komisioni Evropian planifikon të nënshkruajë një kontratë për mbi 110,000 doza vaksinash për të luftuar shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së...

Mbi 550 raste me linë e majmunëve janë raportuar në 30 shtete, sipas OBSH-së

Numri i rasteve me linë e majmunëve ka arritur në 550 dhe deri më tani është raportuar në 30 shtete në...