lija

Sëmundje e vjetër, mjekja Dollenberg tregon simptomat e para të lisë së majmunit

Mjekja shqiptare në gjermani, Aurora Dollenberg ka treguar simptomat e para të sëmundjes së lisë së majmunit që ka alarmuar botën...

SHBA shpall gjendjen e emergjencës shëndetësore për shkak të lisë së majmunit

Qeveria amerikane shpalli gjendjen emergjencës shëndetësore për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me linë e majmunëve. Vendimi do të...

Misteri i vaksinës për linë e majmunëve, nga se është prodhuar?

Vaksina që përdoret për parandalimin e lisë së majmunëve është krijuar nga një virus i humbur që askush nuk ka mundur...

Shqipëria me risk të ulët për linë e majmunit, krijohet komiteti i ekspertëve

Lija e majmunit është shpallur emergjencë globale. Edhe pse nuk ka përhapjen e shpejtë siç ka COVID-19 dhe nuk jemi në...

Rezulton negativ i dyshuari me linë e majmunit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njoftuan se mostra e pacientit nga Kosova të dyshuar në...

Izolohet një person i dyshuar me linë e majmunit në Kosovë

Pasditen e së premtes një 69-vjeçar nga komuna e Dragashit në Kosovë ka kërkuar ndihmë në Klinikën Infektive të QKUK me...

Lija e majmunit, ISHP rekomandon vaksinë për kontaktet e afërta

Komiteti i Ekspertëve të Imunizimit ka rekomanduar vaksinën e lisë për kontaktet e afërt dhe personelin shëndetësor, në rast të shfaqjes...

BE në bisedime për blerjen e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Bashkimi Europian po punon për një marrëveshje të përbashkët blerjeje për vaksinat kundër lisë së majmunit, pasi rastet e sëmundjes virale,...

Përhapet shpejt lija e majmunit, 237 raste të konfirmuara jashtë Afrikës

Emiratet e Bashkuara Arabe, Çekia dhe Sllovenia janë shtetet më të reja ku janë identifikuar raste të reja me linë e majmunit. Personi...

Gjermania drejt marrjes së masave për lijën e majmunëve

Pas shfaqjes së rasteve të para të lisë së majmunit në Gjermani, ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach deklaroi se vendi...

Lija e majmunëve, mjekët raportojnë rastet në Europë

Mjeku shqiptar i cili jeton në Itali, Albert Troci, tha se në këtë shtet janë 4 raste me sëmundjen e lisë...

Lija e majmunit tremb botën, 80 raste të konfirmuara nga Afrika në Perëndim

Janë rreth 80 rastet e konfirmuara me linë e majmunit nëpër botë dhe mbi 50 raste të tjera të dyshuara. Të dhënat...

Zbulohet një virus i ngjashëm me linë, çfarë dimë deri tani?

Autoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar kanë konfirmuar një rast të lisë së majmunëve te një person i cili kohët e...