lindja

Njerëzit në Bucha u trajtuan më keq se kafshët, thotë Zelenski

Banorët e qytetit Bucha në Ukrainë janë trajtuar më keq se kafshët nga ushtarët rusë. Kështu deklaroi Zelenksi gjatë një vizite në...

Britania shqyrton masa kundër ushtarëve rusë

Mbretëria e Bashkuar po shqyrton ndërmarrjen e veprimeve të mëtejshme kundër ushtarëve rusë, raportoi BBC. Këto veprime mund të përfshijë sanksione, por...

Zelenski akuzon Rusinë për gjenocid në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Zelenski, akuzoi Rusinë se po kryen gjenocid në përpjekje për të eliminuar kombësitë e Ukrainës. “Ky është gjenocid. Eliminimi...

Rusia sulmon një tjetër qytet-port, raporton Ukraina

Ukraina raporton se Rusia po sulmon Mykolaiv, një tjetër qytet-port në Ukrainë që po goditet nga forcat ruse përveç Mariupolit  dhe...

Rreth 2 milionë fëmijë kanë ikur nga Ukraina, sipas OKB-së

Rreth dy milionë fëmijë janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, ndërsa 2.5 milionë janë zhvendosur brenda vendit. Zyra e...

Rusia shpall armëpushim në Mariupol

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi për një armëpushim në qytetin e rrethuar të Mariupolit në Ukrainë, për të lejuar evakuimin e...

Rusia sulmoi ndërtesën e Kryqit të Kuq në Mariupol, raporton Kievi

Forcat ushtarake ruse kanë sulmuar ndërtesën e Kryqit të Kuq në qytetin e Mariupolit, raportoi nga Kievi avokatja e Popullit të...

Refugjatët ukrainas në Serbi gëzojnë të drejta si qytetarët serbë

Rreth 13 mijë refugjatë ukrainas kanë hyrë në Serbi gjatë muajit të fundit, por vetëm 3500 prej tyre kanë vendosur të...

Me Putinin në pushtet nuk ka paqe në Evropë, thotë ish-komandanti i NATO-s

Për sa kohë Putini ka pushtetin në Rusi, nuk do të ketë paqe në Evropë. Kështu mendon ish-komandanti i NATO-s, Riçard Shiref. “Ndërsa...

A i ka ndryshuar Putini synimet e tij?

Rusia do të reduktoje operacionet ushtarake në kryeqytetin Kiev dhe në qytetin Chernihiv në veri të Ukrainës, sipas deklaratave ruse pas...

Depozitat e karburantit në Ukrainë, në shënjestër të bombardimeve ruse

Rusia ka vënë në shënjestër për bombardim depot e karburanteve në Ukrainë. Ushtria e Ukrainës thotë se forcat ruse vazhdojnë sulmet me...

FOTO | Goditet me raketë magazina e karburantit në Lviv

Fotoreporterët në terren në Ukrainë kanë shkrepur imazhe që tregojnë pasojat e sulmit me raketa të së shtunës në Lviv. Një objekt...

Rusia konsideron Bitcoinin për shitjen e naftës dhe gazit

Rusia mund të pranojë Bitcoinin nga disa vende, si pagesë për naftën dhe gazin, sipas një zyrtari të lartë rus, Pavel...

Rusia pretendon se ka pushtuar qytetin ukrainas Izyum

Rusia thotë se ka shtënë nën kontroll qytetin Izyum në rajonin Kharkiv të Ukrainës lindore. "Forcat e armatosura ruse vazhdojnë të kryejnë...

Lviv, aty ku armiku luftohet me parulla patriotike

Lvivi, në perëndim të Ukrainës, nuk është prekur ende nga luftimet dhe patriotizmi dhe rezistenca ndaj pushtuesve organizohet me anë të...

Mblidhet sot samiti i NATO-s për luftën në Ukrainë

Një samit i jashtëzakonshëm i NATO-s do të zhvillohet të enjten në Bruksel. Në këtë samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,...