lindja

Kush është Volodymyr Zelensky, komediani që po luan ‘rolin’ e luftës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është në ballë të përgjigjes ushtarake dhe diplomatike të Ukrainës ndaj pushtimit të Rusisë në vend. Ai...

‘S’pranoj pagë nga një vrasës’, reagime të forta kundër Putinit në Rusi

Figura publike në Rusi, mes të cilëve dhe gazetarë kanë dënuar pushtimin e Ukrainës nga  presidenti rus, Vladimir Putin. Ata kanë mbajtur...

BE bëhet gati për refugjatët nga Ukraina

Shtetet kufitare të Ukrainës – anëtarët e BE-së, Lituania, Letonia, Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe Rumania, si dhe Moldavia (që nuk është...

Nis lufta në Çernobil, trupat ruse tentojnë të marrin kontrollin

Forcat ushtarake ruse kanë nisur sulmin mbi Çernobilin, që në rast shpërthimi të centralit bërthamor do të shkaktonte një re radiokative...

Lavrov: Perëndimi nuk respekton ligjin ndërkombëtar

Rusia do të jetë gjithmonë e gatshme për dialog, pavarësisht se forcat ruse kanë nisur sulm ndaj Ukrainës, tha ministri i...

Sa të vështirë e ka Ukraina të mbrohet?

Ukraina, në numra sa i takon armatimeve dhe personelit ushtarak, qëndron shumë pas Rusisë pas investimeve modernizuese të forcës ushtarake nga...

Hungaria dënon sulmin rus ndaj Ukrainës

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban tha se dënon veprimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë, duke u rreshtuar me Bashkimin Evropian dhe...

3 shqiptarë të bllokuar në Ukrainë pas anulimit të fluturimeve

3 shqiptarë në Ukrainë kanë kërkuar ndihmë pasi fluturimi i tyre është anuluar. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka deklaroi se  3 shqiptarëve u është...

Ukraina: Sulmoni Rusinë me sanksione të ashpra

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, u ka bërë thirrje shteteve tjera të vendosin sanksione ndaj Rusisë menjëherë dhe të ofrojnë...

Zelensky: Po krijojmë një koalicion kundër Putinit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi se po krijohet një koalcion kundër Putinit. Për këtë koalicion po bashkëpunon Komisioni Evropian, Franca, Austria dhe...

EUFOR dërgon trupa shtesë në Bosnje

Forcat e Bashkimit Evropian në Bosnje-Hercegovinë, EUFOR, tha se do të angazhojë rreth 500 pjesëtarë shtesë, si masë mbrojtëse. EUFOR ka thënë...

“Perëndimi duhet të veprojë tani”, thotë këshilltari presidencial i Ukrainës

Perëndimi duhet të veprojë sot! Kështu deklaroi këshilltari presidencial i Ukrainës, Mykhailo Podolyak. Podolyak tha se në Evropë ka nisur, sipas tij,...

Amerikanët kundër përfshirjes së SHBA në konfliktin Rusi-Ukrainë

Vetëm 26% e amerikanëve thonë se SHBA duhet të ketë një rol të madh në konfliktin mes Rusisë dhe Ukrainës, ndërsa...

Lituania shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nausėda, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend të enjten, raporton Reuters. Ky veprim vjen pas pushtimit që...

Gazetarët ukrainas postojnë video të sulmeve ajrore ruse

Gazetarët ukrainas që po raportojnë për pushtimin nga Rusia, kanë postuar në rrjetet e tyre sociale video të ndryshme të sulmeve...

BE gati për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Bashkimi Europian është gati të vendosë sanksione të tjera ndaj Rusisë për pushtimin e Ukrainës. Deklarata është bërë nga Përfaqësuesi i Lartë,...