lindje

Çdo 22 minuta një lindje/ Emigrimi tkurr Shqipërinë, në ‘90 një bebe çdo 6 minuta

Largimet po ulin numrin e njerëzve në moshë pune brenda vendit. Gratë po lindin gjithnjë e më pak fëmijë, dhe këtë...

OBSH: 8 gra në Shqipëri humbasin jetën për 100 mijë lindje të gjalla

Shqipëria ka vdekshmërinë amtare më të lartë se shumë vende të rajonit. Referuar të dhënave zyrtare të publikuara nga Organizata Botërore e...

Lindjet në Gjirokastër me ‘pikatore’, 2022 me numrin më të ulët në 30 vitet e fundit

Sipas të dhënave të INSTAT qarku i Gjirokastrës po regjistron numrin më të ulët të lindjeve në rang vendi. Bluzat e bardha...

Korça, 50% më pak lindje në 10 vite

Shifrat zyrtare të INSTAT kohët e fundit kanë treguar gjendjen e vështirë të shoqërisë shqiptare përsa i përket zinxhirit të gjeneratave,...

Jugu drejt shuarjes? Gjirokastra dhe Korça, qytetet me më pak lindje në 10 vite

Në 12 qarqet e Shqipërisë vihet re një rënie drastike e lindjeve nga viti 2011 deri në vitin 2022. Qarku më i...

Popullsia rritet me 1,047 persona, INSTAT: Më shume lindje sesa vdekje në 3 muaj

Popullsia e Shqipërisë është rritur me 1,047 persona në 3-muajt e fundit të 2022, kjo për shkak se numri i lindjeve...

E trishtë/ Foshnja lind në rrënoja, nëna vdes pasi e sjell në jetë (VIDEO)

Një foshnjë ka lindur në Alepo të Sirisë, mes rrënojave që solli tërmeti në juglindje të Turqisë. Nëna e bebit ka humbur...

 Neglizhenca e mjekut vret, protestë për dy gratë që humbën jetën pas lindjes

Para maternitetit “Koço Gliozheni” disa aktivistë të shoqërisë civile zhvilluan një aksion simbolik për humbjen e jetës së dy grave pas...

Mjeku që asistoi lindjen e 32-vjeçares: Erdhi vetëm, tha që nuk e donte fëmijën

Sajmir Selmanaj mjek roje i maternitetit në Shkodër në natën kur Orjana Gremi lindi djalin e saj dha një intervistë për...

Sllovenia ka shënuar rënien më të madhe të lindjeve në 20 vitet e fundit 

Rënia më e madhe e numrit të lindjeve në 20  vitet e fundit është shënuar në Slloveni, njoftoi Instituti Slloven për...

11 foshnje në orët e para të vitit, Manastirliu: Mirënjohje për stafet mjekësore

Gjatë orëve të para të vitit 2023, në maternitetet e Tiranës kanë lindur 11 fëmijë. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta...

Miron Çako: Shoqëria jonë nuk e do lindjen e fëmijëve, por kënaqësinë

Teologu Miron Çako thotë se ditët e sotme, shoqëria shqiptare nuk e do lindjen e fëmijëve, por preferojnë kënaqësinë. Në emisionin "Good...

Përse shqiptarët bëjnë më pak fëmijë?

Rënia e numrit të lindjeve në tre mujorin e tretë të 2022, me 19.6%, nxori edhe njëherë në pah, ndryshimin e...

Tërhiqen forcat ruse, Ukraina merr qytetet kryesore në lindje

Forcat ruse janë tërhequr nga qytetet kyçe lindore të Ukrainës, pas një kundërofensive të suksesshme të ushtrisë ukrainase. Zyrtarët ukrainas thanë se...

Sot 112 vjet nga lindja e Nënë Terezës

Në këtë ditë 112 vjet më parë lindi Nënë Tereza, fituese e çmimit Nobel për Paqen në vitin 1979 për punën...

Tkurret popullsia, në 8 qarqe zvogëlohet numri i banorëve

Gratë në Shqipëri po lindin gjithmonë e më pak fëmijë. Kjo sjellje po e çon shtesën natyrore në nivelet më të...