lindje

Sot 112 vjet nga lindja e Nënë Terezës

Në këtë ditë 112 vjet më parë lindi Nënë Tereza, fituese e çmimit Nobel për Paqen në vitin 1979 për punën...

Tkurret popullsia, në 8 qarqe zvogëlohet numri i banorëve

Gratë në Shqipëri po lindin gjithmonë e më pak fëmijë. Kjo sjellje po e çon shtesën natyrore në nivelet më të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima...

Ndotja mund të ndikojë në gjininë e foshnjës suaj, thotë studimi

Ekspozimi ndaj ndotjes mund të ketë ndryshuar raportin e djemve dhe vajzave të lindura nga miliona prindër në SHBA dhe Suedi,...

Avancimi i rusëve në Lindje, Biden: S’do dërgojmë sisteme raketash në Ukrainë

Raportohet se tanket dhe forcat ruse kanë avancuar në qytetin kyç të Ukrainës lindore, Severdonetsk. Ushtria e Kremlinit nuk e ndal marshimin...

Rusia intensifikon sulmet në rajonin lindor të Luhanskut

Trupat ruse janë përpjekur të thyejnë linjat mbrojtëse të forcave ukrainase dhe të arrijnë kufijtë administrativë të rajonit lindor të Luhanskut. Kështu...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

Avancimi në Lindje të Ukrainës, qytetarët do vendosin për bashkimin me Rusinë

Një komandant ushtarak ukrainas thotë se suksesi i një kundërofensive është realizuar nga trupat e tij rreth qytetit të Kharkiv dhe tanimë...

Shqipëria shënon bilanc negativ, më shumë vdekje se sa lindje

Numri i lindjeve për 3 muajt e parë të vitit 2022 ka shënuar një rënie, duke bërë që bilanci lindje-vdekje të...

Popullsia e Shqipërisë është tkurrur me 1,3%, sipas INSTAT

Popullsia e Shqipërisë më 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banorë, duke pësuar një rënie me 1,3%, krahasuar me një vit më...

Pse Rusia po përpiqet të rrethojë Ukrainën lindore

Rusia ka ndryshuar strategjinë e saj të luftës në Ukrainë për t'u fokusuar në marrjen e kontrollit të Donbasit dhe rajoneve...

Forcat ruse po rigrupohen në Lindje, këmbëngulin Pentagoni dhe NATO

Pentagoni dhe NATO këmbëngulin se forcat ruse po rigrupohen në lindje, në vend që të tërhiqen nga veriu, raporton Euronews. Bill Roggio,...

90% e Mariupolit është shkatërruar, thonë zyrtarët në Ukrainë

Gati 90% e ndërtesave në Mariupol të Ukrainës janë shkatërruar nga bombardimet ruse, që prej nisjes së luftimeve më 24 shkurt. Kështu...

Rusia e Bjellorusia vijojnë stërvitjet e përbashkëta

Bjellorusia dhe Rusia do të vijojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake, të cilat do të duhet të përfundonin më 20 shkurt. Plani për...

Mbi 3200 vdekje më shumë sesa lindje gjatë 2021

Gjatë vitit 2021 pati 3.296 vdekje më shumë sesa lindje. INSTAT nënvizon se Shqipëria është karakterizuar nga shtesë natyrore pozitive ndër...

Britania paralajmëron sanksione nëse Rusia pushton Ukrainën

Britania e ka paralajmëruar sërish presidentin rus Putin për sanksione të perëndimit në rast se pushton Ukrainën. Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben...