lituani

Lituania ndalon me ligj importin e gazit rus

Lituania ka ndaluar ligjërisht importin e gazit natyror rus, me përjashtim të tranzitit të tij në rajonin Kaliningrad. Ndryshimet në Ligjin për...

Amnesty International: Lituania dhunon dhe abuzon me refugjatët

Autoritetet lituaneze, pas arrestimit, kanë strehuar në mënyrë arbitrare mijëra emigrantë në qendra të ngjashme me burgun, ku ata i janë...

Presidenti i Lituanisë: Vendi i përgatitur për çdo veprim armiqësor nga Rusia

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda tha se vendi i tij është gati për një formë hakmarrjeje nga Rusia pasi ajo ndaloi...

Lituania bllokon transitin drejt Kaliningradit, Moska: E paprecedent

Kremlini e ka quajtur të ‘paprecedent’ vendimin e Lituanisë për të bllokuar transitin e mallrave ruse drejt Kaliningradit. Zëdhënësi Dmitry Peskov...

Turqia motivohet nga Lituania dhe dhuron një dron për Ukrainën

Ministri i Mbrojtjes së Lituanisë, tha të enjten se një prodhues turk po dhuron një dron për Ukrainën. Javën e kaluar, lituanezët...

Lituania bëhet shteti i parë i BE-së që refuzon importet e gazit rus

Lituania është bërë shteti i parë anëtar i Bashkimit Evropian që refuzon importet e gazit rus, raporton CNN duke cituar kryeministren...