liz truss

Hakerohet telefoni i Truss? Gazeta britanike: Rusët vodhën mesazhet e një viti

Deputetët e opozitës britanike kanë kërkuar një hetim pas raportimit të një gazete se agjentë të Kremlinit kishin hakeruar telefonin celular...

Kraja: Po bëhen hetime të rëndësishme/5 zhvillimet kryesore

A do ketë arrestime të bujshme? Përgjigjet Arben Kraja Kreu në detyrë i SPAK, Arben Kraja, i pyetur nga Euronews Albania...

Truss mban fjalimin e fundit si kryeministre e Britanisë: Ishte nder për mua

Liz Truss ka mbajtur fjalimin e fundit si kryeministre e Britanisë. Në fjalën e saj, ajo tha se ishte "një nder i...

Kush do e drejtojë Britaninë e Madhe?

Ish-ministri i Financave i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, është favorit për t'u bërë kryeministri i tretë i vendit në vetëm...

Medvedev ironizon Truss: Jepini çmimin Nobel për shkatërrimin e ekonomisë britanike

Zëvendëssekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, aleat i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, ka ironizuar Liz Truss, pasi...

Britania e Madhe në udhëkryq pas dorëheqjes së Truss, laburistët kërkojnë zgjedhje

Britania e Madhe ndodhet në ujëra të turbullta pas dorëheqjes së Liz Truss. Vendimi i saj erdhi pas politikave të gabuara...

4 pretendentët për kryeministër në Britaninë e Madhe, mes tyre dhe Boris Johnson

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson pritet të kandidojë për udhëheqjen e Partisë Konservatore për të zëvendësuar Liz Truss, e cila njoftoi më...

Jep dorëheqjen kryeministrja e Britanisë së Madhe

Liz Truss, kryeministrja e Britanisë së Madhe dha dorëheqjen këtë të enjte. Para dhjetëra gazetarëve ajo tha se erdhi në detyrë në...

Liz Truss, brenda 6 javësh nga triumfi në krizë

Në verë, kur Liz Truss po konkurronte për postin udhëheqës të Britanisë, një aleat parashikoi se javët e para të saj...

Siguria dhe energjia/ Samiti i Pragës, në fokus pasojat e luftës në Ukrainë

Jo më pak se 44 liderë evropianë u takuan në Pragë në kuadër të samitit të Komunitetit Politik Evropian. Një format...

Truss bën kthesë pas reformës së taksave: Do çoj Britaninë e Madhe përpara

Të gjithë sytë ishin kthyer nga kryeministrja britanike Liz Truss, e cila mbajti të mërkurën fjalimin më të rëndësishëm që nga...

Protesta në Londër/ Qindra persona manifestojnë kundër kostos së lartë të jetesës

Disa qindra persona protestuan në Londër kundër kostos së lartë të jetesës. Manifestuesit u mblodhën përpara stacionit të trenit Kryqi i...

Truss, thirrje aleatëve për mbështetje të palëkundur ndaj Ukrainës

Kryeministrja britanike Liz Truss, tha se aleatët duhet të qëndrojnë të palëkundur në krah të Ukrainës dhe të injorojnë kërcënimet e...

Britania e Madhe do lehtësojë rregullat e imigracionit, shkak mungesa e punëtorëve

Rregullat e imigracionit do të zbuten në Britaninë e Madhe, si pjesë e misionit të kryeministres Liz Truss për të lehtësuar...

‘E cekët, boshe dhe shkatërrimtare’ – pse java e parë e Liz Truss ka ndezur gjakrat?

Pse The Guardian e quajti javën e parë të Liz Truss si kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar – ‘një katastrofë të...

“Tronditje e madhe për kombin dhe botën”, Truss për vdekjen e Elizabeth II

Kryeministrja e Britanisë Liz Truss ka reaguar për ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II, në moshën 96-vjeçare. Ajo tha janë të...