Lufta e Dyte Boterore

Shqiptarët shpëtuan amerikanët, Aliçkaj: Doja ta bëja film, më refuzuan skenarin

Disa ditë më parë Yuri Kim postoi në faqen zyrtare të ambasadës një falënderim special për të gjithë ata shqiptarë që...

Gjermania ndalon flamurin e Ukrainës në përkujtimin e Luftës së Dytë Botërore

Policia e Berlinit ka ndaluar vendosjen e flamujve rus dhe ukrainas në monumentet e Luftës së Dytë Botërore gjatë përkujtimit të...

Si e festoi bota Ditën e Fitores më 8 maj 1945

Dita e Fitores në Evropë festohet çdo vit më 8 maj, që shënon përvjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore,...

Gjermania padit Italinë në Hagë për Luftën e Dytë Botërore

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me pretendimet për kompensim nga krimet e...

OKB-ja: Kriza ushqimore, më e rënda që nga Lufta e Dytë Botërore

Lufta në Ukrainë ka krijuar një krizë ushqimore e cila do të ketë ndikim global më shumë se çdo ngjarje tjetër...

Kush janë vendet që kanë ‘status neutral’ në Evropë?

Rusia ka paraqitur një listë me kërkesa ndaj Ukrainës si kusht për t’i dhënë fund luftës, ku përfshihet ‘statusi neutral’. Moska ka...