lufta në ukrianë

Putin: Rusia donte ta zgjidhte konfliktin në Ukrainë në mënyrë paqësore

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se Rusia u përpoq të zgjidhte konfliktin në rajonin e Donbasit me mjete paqësore. Ai thotë se...

Pse Rusia është kaq e prirur për të marrë qytetin Soledar?

Luftimet vazhdojnë ende në Soledar, një qytet minierash kripe në Ukrainën lindore, pavarësisht pretendimeve ruse se ka marrë kontrollin e rajonit. Nëse...

Opozitari rus dënohet me 8.4 vite burg, pasi kritikoi luftën e Kremlinit në Ukrainë

Një figurë e lartë e opozitës ruse është dënuar me tetë vjet e gjysmë burg, pasi kritikoi luftën e Kremlinit në...

Gazprom kërcënon të ndalojë rrjedhën përmes Ukrainës      

Kërcënimi i Gazprom-it për të ndalur dërgesat e gazit përmes Ukrainës nga 28 nëntori shkaktoi shqetësim se konsumatorët evropianë mund të...

“Deri në 3 mln njerëz do lënë shtëpitë e tyre”, paralajmërimi i OBSH-së për Ukrainën

Për motin e ftohtë që ka përfshirë Ukrainën, vjen edhe një reagim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Për shkak të bombardimeve ruse,...

Rusia synon qytetin e dytë më të madh të vendit, Kharkiv

Shefi i NATO-s ka paralajmëruar vendet perëndimore se ata duhet të jenë të gatshëm të ofrojnë mbështetje afatgjatë për Kievin. Katër muaj...

‘Viktima nëpër bunkere’, rrëfimi i trishtë i luftëtarit në Mariuopol

Një nga luftëtarët e fundit ukrainas që ndodhet në Mariupol tregon se fabrikat e çelikut janë shkatërruar dhe civilët janë bllokuar...

Kryeministrat e Spanjës dhe Danimarkës në Kiev, takim me Zelenskin

Të enjten, kryeministrat e Spanjës dhe Danimarkës mbërritën në Kiev për t'u takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenski. Pas mbërritjes në kryeqytetin...