lufta

Theu ligjet e luftës, Ukraina dënon me 12 vite ushtarin rus

Është dënuar me 12 vite burg një ushtar rus, i cili kishte shkelur ligjet e luftës. Lajmi u bë i ditur...

Ish-agjenti i KGB zbulon se kush po fiton më shumë nga lufta Rusi-Ukrainë

Jack Barsky, ish-agjent i KGB tha në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania se Rusia dhe Ukraina janë njësoj të humbura...

Çfarë do të ndodhë me armët kur të përfundojë lufta?

Kur luftërat e mëparshme kanë përfunduar, armët e përdorura shpesh kanë rënë në duart e grupeve kriminale dhe kryengritëse. Një raport i ri nga...

Putin vizitë surprizë në Mariupolin e shkatërruar nga lufta

Mediat shtetërore ruse raportojnë se presidenti Vladimir Putin ka bërë një vizitë të papritur në Mariupol, një qytet port ukrainas i...

Habit eksperti rus, thirrje Kremlinit: Koha është në anën e Ukrainës, ndaloni luftën

Anton Gerashchenko, një këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, ka shpërnddarë në rrjete sociale pamjet nga një debat...

Ish-ministri: Lufta në Ukrainë do të zgjasë disa vite

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj mendon se lufta në Ukrainë do të zgjasë për disa vite. Në një intervistë për...

Lufta frenoi turizmin, Shqipëria nuk u vizitua nga rusët e bjellorusët

Shqipëria mund të priste më shumë turistë vitin e kaluar, edhe pse shënoi arritje historike. Për operatorët turistikë lufta në Ukrainë...

Teksa Putin i drejtohet kombit, OKB shpërndan shifrat e civilëve të vrarë në Ukrainë

Ndërkohë që Putin po mban një fjalim të gjatë në Moskë drejtuar kombit, Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut...

Putin zbulon planin mbështetës për ushtarët në Ukrainë dhe familjet e tyre

Putin ka mbajtur këtë të martë një fjalim në Moskë, ku iu drejtua kombit në lidhje me ecurinë e luftës në...

Po vjen lufta? Mali i Zi, Serbia dhe Rusia reagojnë për deklaratat e Moldavisë

Deklaratat e bëra më 13 shkurt nga Presidentja e Moldavisë, Maja Sandu, se Rusia po përgatit një grusht shteti, kanë trazuar...

VIDEO/ Ekipi i Euronews në Antakya, gjithçka i ngjan një zone lufte të shkatërruar

Ekipi i Euronews Albania ka shkuar këtë të premte në qytetin e Antakya-s, në rajonin e Hatay-t, një nga zonat më...

Rritet frika e një sulmi në Ukrainë nga Bjellorusia, publikohen foto e ‘pazakonta’

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar fotot të cilat tregojnë forcat ukrainase duke kryer stërvitje pranë Çernobilit - dhe kufirit të Ukrainës me...

Konflikti në Ukrainë rriti karburantet dhe ushqimet

Kur po behet gati një vit nga nisja e luftës ne Ukraine, efektet e konfliktit u ndjenë ne mënyre indirekte dhe ne...

“Bëhuni gati!”- Gjenerali Amerikan-vartësve: Kina dhe SHBA do të hyjnë në luftë

Një gjeneral me 4 yje i Forcave Ajrore amerikane u dërgoi një memorandum oficerëve në vartësi të tij, në të cilin...

Presidentja e Tajvanit: Lufta me Kinën nuk ekziston si mundësi

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, i ka thënë Papa Françeskut se lufta me Kinën nuk ekziston “si mundësi”, dhe ka thënë...

Putin: Nuk kam asnjë dyshim, fitorja e luftës është e garantuar

Presidenti rus Vladimir Putin u shfaq këtë të mërkurë në televizionin kombëtar rus me vetëbesim, teksa vizitoi një fabrikë armësh në...