luftarake

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e...

Avionët luftarakë serbë sulmojnë dronët ‘vëzhgues’ në kufirin Serbi-Kosovë

Dronë pa shenjë u shfaqën në kufirin Kosovë-Serbi "duke vëzhguar kazermat dhe pozicionet" e ushtrisë serbe, pohuan autoritetet e Beogradit, duke...

‘Përbindëshi’ amerikan në Durrës, anija luftarake me vlerë 2 mld dollarë

Një anije amerikane po lundron në ujërat shqiptare ditët e fundit. Bëhet fjalë për distrojerin ‘Jason Dunham’, një nga anijet luftarake...

Rusia sulmon rajonin Sami të Ukrainës, 5 të plagosur

Guvernatori rajonal, Dmitro Zhivitski tha se nga sulmet ruse në qytetin veri-lindje të Ukrainës, Sami një kopsht fëmijësh, ndërtesat dhe një...

Anija franceze në Durrës, në funksion të trajnimeve të forcës detare

Forcim i bashkëpunimit mes Forcës Detare shqiptare dhe aleatëve francezë, e konsideroi kundëradmirali i Forcës Detare Adnand Agastra vizitën disa ditore...

Rusia mban zi për humbjen e anijes ‘Moska’

Rusia ka mbajtur një ceremoni për 'të vajtuar’ humbjen e anijes së saj luftarake 'Moska', kryqëzori raketor i cili u mbyt...

Anija luftarake ruse në Detin e Zi dëmtohet nga zjarri

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se anija luftarake që udhëheq flotën në Detin e Zi është dëmtuar seriozisht për shkak të...