luftë

Lavrov: Rusia e di se për çfarë po lufton në Ukrainë

Rusia po kryen operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë për të mbrojtur rusët dhe popullsinë rusishtfolëse, të cilën autoritetet e...

Zv.ministri rus: Rreziku i konfliktit bërthamor në nivelin më të lartë në dekada

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov deklaroi se rreziku i një konflikti bërthamor është tani në nivelin më të lartë në...

Lufta e bandave në Haiti: Të paktën 187 njerëz të vrarë në më pak se dy javë

Organizata e KOmbeve të  Bashkuara (OKB) deklaroi se të paktën 187 persona humbën jetën dhe 150 të tjerë u plagosën në...

Sllovakia miraton dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë

Qeveria sllovake ka miratuar dërgimin e avionëve luftarakë MiG-29 në Ukrainë, ka bërë të ditur kryeministri këtë mëngjes. Kjo vjen një ditë...

Ukraina dhe Rusia këmbejnë dhjetëra të burgosur lufte, mes tyre 4 gra

Ukraina dhe Rusia kanë këmbyer dhjetëra të burgosur lufte. Kievi tha se ka siguruar lirimin e 130 trupave ukrainase, mes tyre edhe...

​Sveçla: Krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë nuk i harrojmë dhe nuk i falim

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla reagoi pas njoftimit për arrestimin e një serbi të dyshuar për krime lufte në...

A po zhvendoset lufta? Rusia: Ukrainasit kanë sulmuar fshatrat tanë

Zyrtarët rusë thanë të enjten se sabotuesit ukrainas kaluan kufirin me Rusinë perëndimore dhe sulmuan fshatrat lokalë. Shërbimi Federal i Sigurisë i...

Kur do të arrihet armëpushimi me Rusinë? Ambasadori ukrainas flet në Euronews

Armëpushimi mes Ukrainës dhe Rusisë pritet të arrihet në pranverë ose verën e këtij viti. I ftuar në Euronews Albania, ambasadori i...

Fatos Çoçoli: Kostoja e luftës në Ukrainë, 470 euro për çdo qytetar shqiptar

Ka pasur një kosto të shtuar të jetesës së familjeve shqiptare për shkak të inflacionit të luftës Ukrainë-Rusi. Eksperti i ekonomisë, Fatos...

Suedia do të dërgojë deri në 10 tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore në Ukrainë

Pajisjet ushtarake do të dorëzohen si pjesë e paketës së 11-të të mbështetjes së mbrojtjes dhe do të përfshijnë sistemet HAWK. “Tanket...

Ukrainasja: Nuk iki nga Shqipëria, do kthehem në Ukrainë pasi të mbarojë lufta

Sot shënohet një vit që kur presidenti rus, Vladimir Putin dha urdhrin për agresionin ushtarak në Ukrainë. Që prej atëherë, shumë shtetas...

“Bota do tronditet”, eksperti shpjegon planin e luftës: Ja ç’do ndodhë me Ukrainën

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala thotë se Rusia do të kërkojë që lufta në Ukrainë të përmbyllet me ndarjen e këtij...

“Nuk jemi shkatërruar, do fitojmë këtë vit”, Zelensky fjalim për 1-vjetorin e luftës

"Ukraina as nuk është shkatërruar dhe as është dorëzuar dhe e di se çdo e nesërme ia vlen të luftohet". Ky është...

1-vjetori i luftës në Ukrainë, Euronews raporton situatën nga Kievi

Sot shënohet 1 vit që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës. Gazetari i Euronews Albania, Xhemajl Rexha, i cili ndodhet në...

1 vit luftë në Ukrainë, Rama: Rezistencë heroike, Rusia nuk mund të fitojë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një mesazh në 1-vjetorin e luftës në Ukrainë. Nga Hiroshima e Japonisë, Rama u shpreh se shumë...

Banorët kanë frikë për sulme me raketa nesër, Euronews pasqyron situatën në Kiev

Gazetari i Euronews Albania, Xhemajl Rexha raportoi nga Kievi, një ditë para 1-vjetorit të agresionit rus në Ukrainë. Mes qytetit të shkatërruar...