luftës

Protestuesit kundër luftës ndërpresin Blinken në seancën e Senatit të SHBA

Protestuesit që bënin thirrje për një armëpushim në Gaza ndërprenë Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken gjatë një seance dëgjimore në...

Izraeli shpall gjendjen e gatishmërisë për luftë pas sulmeve nga Gaza

Dhjetëra persona të armatosur nga grupi militant islamik Hamas raportohet se kanë hyrë në Izraelin jugor në një sulm të befasishëm...

Ngrihet aktakuza e parë në mungesë, për dhunim gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj personit me iniciale D.R nën dyshimet se ka dhunuar seksualisht një grua gjatë...

Fëmijët e luftës, nënat ukrainase sjellin në jetë fëmijët mes bombardimeve

Konflikti në Ukrainë vijon prej më shumë se 9 muajsh. Gratë që ishin shtatzëna pak përpara ose në fillim të luftës...

Burg kundërshtarit të luftës, Rusia dënon me 8 vjet kritikun e konfliktit në Ukrainë

Një figurë e njohur e opozitës ruse është dënuar me 8 vjet e gjysmë burg për kritikat e bëra në adresë...

Biden: I gatshëm të takohem me Putin nëse vërtetë do t’i japë fund luftës

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të enjten se është i gatshëm të flasë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, nëse...

Polonia s’heq dorë nga dëmshpërblimet e luftës: Gjermania dikur si Rusia sot

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, në një intervistë për të përditshmen gjermane "Bild", përsëriti kërkesën e Varshavës për dëmshpërblime të luftës nga...

Fundi i luftës larg horizontit, Zelenski kërkon sisteme të mbrojtjes ajrore

Përballë përshkallëzimit të luftës në Ukrainë, liderët perëndimorë  po përpiqen të mbajnë një front të bashkuar. Në takimin e G7 ata paralajmëruan...

Nisin protestat kundër luftës në Rusi, mbi 1 mijë të arrestuar

Mbi 1 mijë persona janë arrestuar mbrëmjen e së mërkurës në Rusi gjatë protestave kundër dekretit për mobilizim ushtarak, të lëshuar...

‘Kurrë s’jam ndjerë kaq i turpëruar’, dorëhiqet diplomati i lartë rus

Këshilltari i Rusisë në OKB ka dhënë dorëheqjen për shkak të luftimeve ’të përgjakshme, të pamenduara dhe absolutisht të panevojshme’ në...

351 ukrainas kanë ardhur në Shqipëri nga lufta, 170 jetojnë në Durrës

Po jetojnë në Durrës, por jeta e tyre vijon të jetë e lidhur me Ukrainën. 88 fëmijët ukrainas, çdo ditë shkojnë...

Shënohet Dita e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale gjatë luftës në Kosovë

Sot në Kosovë shënohet Dita e të Mbijetuarave të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në vend. Kjo datë përkon me ditën...

Sa e rëndësishme është nafta ruse dhe çfarë rekordi mund të kapin çmimet?

Sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë nuk mjaftuan për ta dënuar këtë vend për pushtimin e Ukrainës. Ndalimet po prekin tashmë industrinë...

Disa vende u kërkojnë shtetasve të tyre të largohen nga Ukraina

Disa shtete u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina, pasi shqetësimet se Rusia do ta pushtojë atë, sa...