Lukashenko

“Gati të përfshihemi në luftë”, Lukashenko: Konflikti nisi për faj të Perëndimit

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka deklaruar se vendi i tij do t’i bashkohet luftës së Rusisë në Ukrainë në rast...

Ka vetëm 1 arsye pse Bjellorusia do t’i bashkohej luftës në Ukrainë

Lideri bjellorus Aleksandër Lukashenko, ka thënë të enjten se Bjellorusia do t’i bashkohej luftës në Ukrainë “vetëm” nëse sulmohet nga ushtria...

SHBA godet Lukashenkon, shpall non-grata 25 deputetë bjellorusë

Shtete e Bashkuara të Ameërikës kanë shpallur non grata 25 deputetë bjelllorusë. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i Departamentit...

Putin dhe Lukashenko takohen në Minsk

Udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë, Aleksadër Lukashenko, dhe presidenti rus, Vladimir Putin, kanë zhvilluar bisedime në Minsk. Ky është udhëtimi i parë i...

Shtohen zërat për hyrjen e Bjellorusisë në luftë, ministri rus takon Lukashenkon

Ministri i Brendshëm rus Sergei Shoigu dhe presidenti bjellorus Lukashenko u takuan në Minsk për të diskutuar operacionet ushtarake të Moskës...

Lukashenko: Avionët tanë tani mund të mbajnë armë bërthamore 

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha se avionët bjellorusë janë modifikuar në mënyrë që të mund të mbajnë armë bërthamore. "Një herë,...

Bjellorusia, stërvitje ushtarake në kufi me Ukrainën

Bjellorusia ka njoftuar se do të zhvillojë stërvitjen ushtarake pranë kufirit me Ukrainën veriore, duke i vënë autoritetet ukrainase në gatishmëri...

‘S’e mposhtim dot NATO-n, por …’, Lukashenko tregon ndihmën nga Rusia

Lideri autoritar bjellorus, Aleksandër Lukashenko tha se Moska ka pranuar që ta ndihmojë vendin e tij që të prodhojë raketa, përfshirë...

Bjellorusia voton pro lejimit të armëve bërthamore në territorin e saj

Referendumi i mbajtur ditën e diel në Bjellorusi i ka hapur rrugë lejimit të armëve bërthamore në territorin e ish-shtetit sovjetik. Ndryshimet...

Bjellorusia, referendum për lejimin e armëve bërthamore në territorin e saj

Sot Bjellorusia mban një referendum për ndryshimin e Kushtetutës. Vendi synon lejimin e armëve bërthamore në territorin e saj. Duke marrë parasysh...

Lukashenko: Trupat bjelloruse drejt përfshirjes në pushtimin e Ukrainës

Presidenti bjellorus Lukashenko thotë se trupat bjelloruse mund të përfshihen në pushtimin e Ukrainës. Trupat bjelloruse nuk kanë marrë ende pjesë në...

Kosova sanksionon individë dhe entitete bjelloruse

Qeveria e Kosovës ka vendosur sanksione ndaj 183 individëve dhe 26 entiteteve të Bjellorusisë, që janë të lidhur me regjimin e...

Bjellorusia do të luftojë krah Rusisë, thotë Lukashenko

Bjellorusia do të luftojë krah Rusisë nëse Moska pushton Ukrainën, tha të premten presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko. Presidenti bjellorus u shpreh...