lumi

Nxirren nga lumi Lepenc trupat e pajetë të tre shtetasve të Kosovës

Njësitë speciale të policisë maqedonase dhe të drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim kanë nxjerrë nga lumi Lepenc makinën me tre trupat...

Lumi Vjosa shpallet Park Kombëtar

Qeveria e Shqipërisë e ka shpallur Park Kombëtar, lumin Vjosa, që është lumi i fundit i egër në Evropë. Ky vendim u...

U raportua i zhdukur, gjendet në ujërat e Bunës trupi i 58-vjeçari

Trupi i një 58-vjeçari, i denoncuar si i zhdukur nga familja 6 ditë më parë, është gjetur i pajetë në ujërat...

Rriten prurjet në lumin Devoll nga reshjet, ‘paralizohet’ qarkullimi në Gramsh-Lenie

Reshjet e orëve të fundit kanë sjellë rritjen e prurjeve në lumin Devoll, që furnizon edhe hidrocentralin e Banjës. Deri më...

Dy fëmijë të zhdukur në lumin Tara, zhytësit vijojnë kërkimet

Një automjet ka rënë në lumin Tara dhe dy fëmijë që ndodheshin brenda janë zhdukur pasi kanë dalë nga makina. Ekipet e...

Konsumoi ujë në lumin e ndotur, politikani përfundon në spital

Në tentativë për të treguar se investimet e tij si i pari i rajonit janë efikase, politikani përfundon në spital. Politikani, është...

Lumi, super kompjuteri më i fuqishëm i Evropës që sfidon teknologjinë amerikane

Lumi është super kompjuteri më i fuqishëm i Evropës. Ai është në funksion që prej së hënës në Kajaani të Finlandës...

Vjosa Park Kombëtar, Kumbaro sqaron çfarë do të bëhet me lumin

Shqipëria ka nisur procedurat për ta bërë lumin Vjosa dhe degët e tij Park Kombëtar, duke siguruar kështu një shkallë të...