macron

Macron plan për ujin, njofton kufizimin për të luftuar thatësirën

Një plan kufizimi për ujin, ripërdorim të ujit të mbetur dhe çmime progresive. Presidenti francez ka njoftuar 53 masa kundër thatësirës. Në...

Franca në protestë, Macron heq orën luksoze gjatë intervistës televizive

Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pasi hoqi një orë luksoze gjatë një interviste për ndryshimet e pensioneve. Franca është përfshirë nga...

Macron i mbijeton votëbesimit, të rinjtë kundër presidentit për moshën e pensioneve

Në Paris dhe qytete të tjera të Francës janë intensifikuar protestat pasi qeveria me një diferencë të ngushtë votash i mbijetoi...

“Macron “i vuri flakën” mbrëmë Parisit!” Gazetari Burimi shpjegon çfarë ndodhi

Qeveria e Francës ka përdorur një vakancë të kushtetutës për të miratuar reformën në skemën e pensioneve, pa e votuar në...

Pas protestave të dhunshme, Macron vendosë ta kalojë reformën e pensioneve pa votim

Megjithëse plani për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç kaloi në dhomën e sipërme të enjten, ministrat...

Greva kundër planit të Macron për moshën e pensionit

Mijëra njerëz në Francë iu bashkuan një greve mbarëkombëtare të mërkurën, në përgjigje të planit të presidentit Emmanuel Macron për të...

Pakt kundër emigracionit, Macron-Sunak: Stop tregtisë së qenieve njerëzore

Britania e Madhe do t’i japë Francës rreth 500 milionë stërlina për të ndalur emigrantët që kalojnë kanalin e La Manshit...

Macron i jep Zelenskyt Medaljen e Nderit të Francës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është pajisur me Medaljen më të lartë të Nderit të Francës. Por ka një problem: presidenti rus,...

Macron: Më shumë para për të transformuar ushtrinë

Presidenti francez Emmanuel Macron propozoi sot rritjen e alokimeve shtetërore për ushtrinë me më shumë se një të katërtën në periudhën...

Macron: Ekzekutimi i fundit i Iranit, akt i urryer dhe barbar 

Ekzekutimi i shtetasit britaniko-iranian Alireza Akbari është një akt i urryer dhe barbar, tha sot presidenti francez Emmanuel Macron. Ai shprehu solidaritetin...

Nga Macron te Berlusconi, liderët që kanë rënë pre e sulmeve në publik

Goditja nga një qytetar i kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha më 6 dhjetor nuk është fenomen i panjohur në arenën...

Biden-Macron miq kundër Putin, ‘armiq’ për çështje të tjera

Me dallime të thella, por me rëndësi është që janë miq përballë Rusisë së Putin. Presidenti amerikan Joe Biden priti homologun...

SHBA ‘përkulet’ para Macron, për herë parë me Biden në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mbërritur në Uashington DC. Kjo është vizita e parë shtetërore i ftuar nga homologu Joe Biden. Kjo...

Si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën?

Gazetari Genc Burimi analizoi në një intervistë për Euronews Albania se si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën. “Pas Greqisë...

Përse Biden i kushton rëndësi Macron? Gazetari rendit arsyet

Gazetari Genc Burimi komentoi në studion e Euronews Albania vizitën e presidentit Emmanuel Macron në SHBA, kur pritet të takohet me...

Biden pret Macron në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme

Presidenti amerikan Joe Biden do të presë presidentin francez Emmanuel Macron javën e ardhshme. Kjo do të jetë një vizitë e rrallë...