macron

Franca provokon Italinë, nisin përplasjet brenda BE-së për Melonin

Giorgia Meloni po e bën të qartë që marrëdhëniet e saj me francezët nuk do të jenë më të mirat. Me ardhjen...

Macron njofton debat kombëtar për legalizimin e eutanazisë 

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi sot një debat kombëtar legalizimin e vetëvrasjes së asistuar. Një ligj francez i vitit 2016 përcakton që...

Këshilltarët e Scolz dhe Macron vizitojnë sot Kosovën e Serbinë

​Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i shoqëruar nga dy këshilltarë të Gjermanisë dhe Francës për dialogun,...

‘Tregoni gatishmëri për vendime të vështira’, Scholz-Macron letër Kurtit

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron i kanë shkruar letër edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti...

‘Serbia të bëhet gati për një vendim të vështirë’, Macron-Scolz letër Vuçiçit

Serbia duhet të përgatitet për vendim të vështirë. Ky ishte mesazhi kryesor i liderëve të Gjermanisë dhe Francës, të cilët së...

Macron: Riorganizim ushtarak përballë kërcënimeve të reja

Parada e mbajtur të enjten me rastin e Ditës së Bastijës, këtë herë synonte të tregonte fuqinë e Francës, angazhimin e...

Macron thirrje RMV-së: Keni fuqinë për të ndryshuar rrjedhën e historisë

Presidenti francez Emanuel Macron i ka dërguar një mesazh Maqedonisë së Veriut për ta pranuar propozimin francez. Macron ka shkruar se RMV-ja...

Rama: Gabim i madh nëse RMV s’do të pranojë propozimin francez

Kryeministri Edi Rama shprehet se do ishte një gabim  i madh nëse Maqedonia e Veriut nuk do të pranonte propozimin e...

Propozimi francez, qeveria e RMV do konsultohet me Kuvendin, opozita skeptike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka paralajmëruar një proces gjithëpërfshirës konsultimi lidhur me propozimin francez për zgjidhjen e kontestit...

Ideja e Macron, ekspertët: Nëse forcon integritetin e Ballkanit, ta pranojmë

Ideja e presidentit francez Emmanuel Macron për krijimin e një komuniteti gjeopolitik evropian nuk duhet parë me skepticizëm për Ballkanin. I...

Macron, Scholz dhe Draghi pro statusit të kandidatit për Ukrainën në BE

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se liderët europianë që po vizitojnë Kievin mbështesin marrjen e menjëhershme të statusit të vendit kandidat...

Macron: Jemi në krah të Ukrainës për marrjen e statusit kandidat për në BE

Nesër do të merret mendimi për pranimin e statusit të kandidatit për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian për Ukrainën. Presidenti i...

Zgjedhjet në Francë, partia e Macron rrezikon pushtetin

Do të duhet të presim raundin e dytë të zgjedhjeve për të mësuar nëse presidenti francez Emanuel Macron do të mund të...

Telefonatë me Zelenskin, Macron ‘i mobilizuar për nevojat e Ukrainës’

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski dhe presidenti francez Emanuel Macron diskutuan mbështetjen humanitare dhe ushtarake gjatë një telefonate të enjten, sipas një...

Zelenski ironizon Macronin, por pse?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski tha të martën se çdo luftë duhet të përfundojë në tryezën e bisedimeve. Ai pranoi se rivendosja e...

Ukraina dënon komentin e Macron për të ‘mos turpëruar Rusinë’

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka dënuar komentin e bërë nga Presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili tha të...