mal i zi

Ministrat e BE-së diskutojnë për Malin e Zi

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Malit të Zi që situatën aktuale politike në vend ta tejkalojë vetëm me mjete kushtetuese,...

Çmimet në Mal të Zi u rritën me 13 për qind në një vit

Çmimet e produkteve dhe shërbimeve të konsumit personal, të matura me indeksin e çmimeve të konsumit, vitin e kaluar, krahasuar me...

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi do të mbahen më 19 mars

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi do të mbahen më 19 mars, ka vendosur kryetarja e Parlamentit, Danijela Gjuroviç. Gjuroviç njoftoi se...

Paralajmërim për stuhi dhe ciklone në Mal të Zi

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Malit të Zi dërgoi një paralajmërim për të gjithë...

Abazoviç: Ndikimi rus në Mal të Zi prezent me dekada, si ta luftojmë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç pohoi prezencën e ndikimit rus në Mal të Zi teksa theksoi se mënyra më...

Abazoviç: Krenar për arritjet në qeverinë time, kam pasur dhe gabime

Kryeministri në detyrë Dritan Abazoviç është shprehur se është krenar për arritjet që ka bërë në qeverinë e tij. Në një dalje...

Dështon përpjekja për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi

Shumica parlamentare e përbërë nga Fronti Demokratik pro-rus, Demokratët dhe Lëvizja URA e Dritan Abazoviçit nuk ka arritur një marrëveshje për...

Paralajmërimi për ngrirje të negociatave me BE, reagon Abazoviç

Kryeministri në mandat i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, deklaroi se nuk shqetësohet për mesazhet e partnerëve perëndimorë, të cilët paralajmëruan...

Ish-ambasadori: Forcat serbe në Mal të Zi do kërkojnë referendum kundër pavarësisë

Ish-ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha deklaroi se forcat serbe në Mal të Zi do kërkojnë një referendum...

Droga nga Shqipëria, shkatërrohet grupi kriminal në Mal të Zi, 10 persona në pranga

18 persona janë vënë nën akuzë në Malin e Zi për shkak se akuzohen për trafik droge dhe organizatë kriminale. Mediat malazeze...

BE ndëshkon Abazoviçin, anulon mbledhjen e këshillit të stabilizim asocimit

Gazetari Ismet Kallaba ka bërë me dije se BE ka anuluar mbledhjen e Këshillit të stabilizim që do të diskutohej për...

Protesta në Mal të Zi, kundërshtohet ligji që kufizon kompetencat e kreut të shtetit

Policia malazeze u përplas me protestuesit që u mblodhën në Podgoricë pasi qeveria miratoi një ligj të diskutueshëm që kufizon kompetencat...

Përse Abazoviç nuk vjen në samitin e Tiranës? Çoba zbulon se ç’po ndodh në Mal të Zi

Gazetari Bekim Çoba ka thënë se Mali i Zi është në krizë politike. Në një intervistë për Euronews Albania, Çoba theksoi se...

Camaj: Vuçiç do vetëm destabilizimin e Malit të Zi

Kryetari i Partisë Lidhja Demokratike e Shqiptarëve në Mal të Zi, Nikollë Camaj thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dëshiron...

Protestuesit në Mal të Zi kërkojnë sërish mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Për të tretën herë gjatë këtij muaji, para Parlamentit të Malit të Zi u mbajt protestë me sloganin “Ne ekzistojmë”, ku...

15 në pranga për laboratorin e kokainës në Frakull të Fierit, vinte nga Kolumbia

Pas 5 muajsh hetime, një aksion i policisë shqiptare, asaj malazeze dhe DEA-s amerikane çoi në pranga 15 persona. Një sasi e...