Mali i ZI

VIDEO/ Tensione në Kuvendin e Malit të Zi, shmanget përplasja fizike e Abazoviç

Një incident ka ndodhur në Kuvendin e Malit të zi, ku ish-kryeministri shqiptar Dritan Abazoviç dhe deputeti Nikolla Zirojeviç janë përfshirë...

Abazoviç merr çmimin “Shqiponja e Artë” në Tiranë: Simbol dashurie mes shqiptarëve

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka marrë çmimin “Shqiponja e Artë” në Tiranë, në ceremoninë që është organizuar në...

Kapet 18 kg në kokainë Malin e Zi, arrestohet shqiptari që po e transportonte

Një sasi prej 18 kg kokainë është kapur në pikën doganore “Debeli Brijeg” në Malin e Zi. Mediat vendase bëjnë me...

Mali i Zi liron dy të dyshuar për krime lufte në Kosovë

Gjykata e Lartë në Bjello Pole ka liruar nga paraburgimi shtetasin serb, Zhivko Vuksanoviç, 62 vjeç, ekstradimin e të cilit e...

Mali i Zi tërheq njohjen për Kosovën?! Flet ministri shqiptar që ka në dorë qeverinë

Ministri për të drejtat e njeriut dhe minoriteteve në Malin e Zi, Fatmir Gjeka tha në një intervistë për “Now me...

Mali i Zi refuzon të ekstradojë të dyshuarin për krime lufte në Kosovë

Ministri i Drejtësisë i Malit të Zi, Marko Kovaç, ka refuzuar ta ekstradojë në Kosovë shtetasin serb Momçillo Vukotiç, 61 vjeç,...

“Fitore për shqiptarët”/Dukaj: Nese nuk zbatohet marrëveshja, kthehemi në opozitë

Marash Dukaj, ministër i administratës publike në Malin e zi, ishte këtë të shtunë i ftuar në Euronews Albania për të...

Nik Gjeloshaj: Ja sa ministri do të kenë shqiptarët në Mal të Zi

Shqiptarët në qeverinë e Malit të Zi do të marrin zv. Kryeministrin, tre ministri dhe nënkryetarin e Kuvendit. Në një intervistë për...

Mali i Zi ende pa një qeveri, presidenti Milatoviç i pakënaqur me procesin

Presidenti i Malit të Zi Jakov Milatoviç është shprehur i pakënaqur me mënyrën se si po ecin përpjekjet për krijimin e...

Mali i Zi refuzon të ekstradojë një ish-kolonel të FSB-së në Rusi

Mali i Zi ka refuzuar kërkesën e Rusisë për të ekstraduar Dmitry Senin, ish-oficer i Shërbimit Federal rus të Sigurisë (FSB). Senin...

Kërcënimet ndaj RMV-së dhe Malit të Zi, Rama: Të papranueshme

Kryeministri Edi Rama shkroi në rrjetin social X se kërcënimet kundër stabilitetit dhe integritetit të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të...

Qeveria e re në Malin e Zi, Berishaj: Posti i lartë që mund të marrë Nik Gjeloshaj

Kreu i Partisë Europa Tani, Milojko Spajiç mori mandatin nga presidenti i Malit të Zi për të formuar qeverinë e re...

Formimi i qeverisë në Malin e Zi, negociatat dhe me partinë nacionaliste pro-serbe

Gjate kësaj jave “Lëvizja Evropa Tani” do t’u dërgojë ftesë subjekteve politike për negociata konkrete për formimin e qeverisë së re....

A ka shqiptarë mes 13 të akuzuarve në Mal të Zi? Gazetari jep detajet

Prokuroria Speciale e Shtetit të Malit të Zi ka ngritur aktakuza kundër nëntë ish-ministrave dhe tre personave të tjerë nën dyshimin...

Ngrihet aktakuzë ndaj 9 ish-ministrave në Malin e Zi

Prokuroria Speciale e Shtetit të Malit të Zi ka ngritur aktakuza kundër nëntë ish-ministrave dhe tre personave të tjerë nën dyshimin...

Mali i Zi shkarkon prokuroren speciale për shpërdorim detyre

Këshilli Prokurorial i Malit të Zi ka shkarkuar prokuroren speciale Lidija Mitroviç, pasi e konsideron të padenjë për të kryer funksionin...