maliq

5 fshatra në Maliq pa energji elektrike

Pesë fshatra në njësinë Moglicë në Maliq kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të moti të keq që prej ditës...

Festa e ëmbëlsirave në Maliq, prezantohen produktet bio, qëllim promovimi i zonës

Një ndër zonat më prodhuese të produkteve bio në Shqipëri është Maliqi. Dikur kishte kombinatin e sheqerit, ndërsa sot ka produktet...

Aksidentohet për vdekje 65-vjeçari në Maliq

Një 65-vjeçar është aksidentuar për vdekje këtë të premte në aksin rrugor Korçë-Pogradec. Shtetasi Albert Pura, duke drejtuar mjetin tip "Ford" ka...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit....

Zjarrfikësi nga Maliqi rrëfen sakrificat dhe vështirësitë e punës në terren

Për zjarrfikësin Leonard Memelli nga Maliqi kjo e martë duhet të ishte ditë pushimi, por vullneti për punën shtyu atë që...

Diabrotica Vergifera, insekti që po dëmton prodhimet bujqësore në Maliq

Diabrotica Vergifera është insekti i cili është duke dëmtuar të mbjellat e fermerëve në fushën e Maliqit, kryesisht misrit.  Nga vëzhgimi...

Makina përmbys jashtë rruge, 2 të lënduar në Maliq

Mesditën e sotme ka ndodhur një aksident në afërsi të fshatit Kolanec të Maliqit. Një mjet ka dalë nga rruga dhe për...

Hodhën trupin 26-vjeçarit në liqen, ekspertiza zbulon krimin

26-vjeçari i gjetur të enjten i mbytur në një liqen në Maliq rezulton se është vrarë para se të hidhej në...

Gjendet një trup i pajetë në një rezervuar në Maliq

Gjendet një trup i pajetë në rezervuarin e Kolanecit në Maliq. Dyshohet se trupi i përket 26-vjeçarit Martin Çeço, të denoncuar nga...

Granatë në një oborr në Maliq, dyshohet të jetë e Luftës II Botërore

Një granatë është gjetur në oborrin e një banese në fshatin Velitërnë të Maliqit. Granata mendohet t’i përkasë Luftës së Dytë Botërore. Kryeplaku...

Pallati i Kulturës në Maliq i shkatërruar, asnjë masë prej 6 vitesh

Në vitin 2016, Pallati i Kulturës “Dhimitër Orgocka” në Maliq u përfshi nga flakët dhe sot e kësaj dite, ende nuk...

Në kërkim të personave të pagjetur në Kënetën e Maliqit

Dritë jeshile dhe shpresë për zbutjen e dhimbjes së familjarëve të cilët prej vitesh apelojnë për gjetjen e eshtrave të të...

Bllokohet rruga e Arbrit nga dëbora

Qarkullimi në rrugën e Arbrit është bllokuar sërish për shkak të reshjeve të dendura të borës në Dibër mbrëmjen e djeshme. Policia...