Malta

Presidenti i Maltës sot në Kosovë

Me ftesë të presidentes Vjosa Osmani, në Kosovë po qëndron për vizitë zyrtare presidenti i Maltës, George Vella, i cili po...

‘Në Tiranë Gorbaçovin s’e priti njëri’, Nazarko: Nuk takoi asnjë politikan shqiptar

Analisti Shpëtim Nazarko tha se Mikail Gorbaçov do të mbahet mend si njeriu që shkatërroi komunizmin dhe solli demokracinë. Në një intervistë...

Malta, destinacioni më i sigurt për udhëtarët e komunitetit LGBTQI+

Malta është konsideruar si destinacioni më i sigurt për pushuesit nga komuniteti LGBTQI+. Përfundime të tilla janë arritur përmes sondazhit të fundit...

Malta mposht Shqipërinë, nis turneu evropian i verës në basketboll për femra

Ka nisur turneu europian i verës në basketbollin për femra në qytetin e Korçës, ku marrin pjesë Shqipëria, Malta, Andorra e...

Shqipëria e 28-ta, Malta kampione në Europë për mbrojtjen e të drejtave LGBTI

Malta vijon të mbetet shteti më i mirë në Europë për sa i përket të drejtave të komunitetit LGBTI, sipas raportit...

Shqiptarët ndër më të palumturit në botë, sipas WHR-së

Shqiptarët janë ndër njerëzit më të palumtur në botë, sipas Raportit të Lumturisë Botërore, të publikuar më 18 mars 2022. Shqipëria u...