maqedoni

Osmani takon presidentin e RMV-së: Komunikim për përafrimin e vendeve

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog që po mbahet në Ohër është takuar me...

Ushqimet 17% më shtrenjtë në RMV, qeveria kufizon fitimin tregtar për produktet

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka kufizuar fitimin e tregtarëve në disa produkte ushqimore bazike, pasi inflacioni në vend arriti rekord...

Ish-kryeministri i RMV-së dënohet me 9 vite burg për herë të katërt

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruye është dënuar për herë të katërt që nga viti 2018 me nëntë vite burg...

Pas grevës së arsimtarëve në RMV, qeveria u rrit pagën më 15%

Pas më shumë se dy javë grevë në arsimin fillor dhe të mesëm të Maqedonisë së Veriut, dhe më shumë se...

Stërvitja e NATO-s në RMV, prezentë ushtarë nga Shqipëria dhe SHBA-të

Nën hijen e luftës në Ukrainë, Maqedonia e Veriut mirëpriti një stërvitje të madhe ushtarake të NATO-s e quajtur ‘Reagimi i...

Partia opozitare bllokon Kuvendin në RMV, kërkon zgjedhje të parakohshme

Partia opozitare VMRO DPMNE në Maqedoninë e Veriut ka filluar sot bllokimin aktiv të Kuvendit. VMRO DPMNE paralajmëroi se do të bllokojë...

Rritja e çmimeve shton sfidat për blegtorët

Vëllezërit Nika prej vitesh ia kanë dedikuar jetën blegtorisë. Ata sot kanë 400 krerë bagëti, dhi të buta. Xhaferri dhe Durimi...

Uniformat policore edhe në gjuhën shqipe në Maqedoninë e Veriut

Uniformat e Policisë në Maqedoninë e Veriut do të jenë edhe në gjuhën shqipe, në komunat ku mbi 20 për qind...