maqedonia

As Shqipëria, as Maqedonia e Veriut! Ja cili shtet i afrohet BE

Mali i Zi është shteti më i avancuar kandidat në procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian dhe është i pari në...

Shqipëria mposht Maqedoninë e Veriut, vajzat triumfuan me rezultatin 3-0

Megi Doçi dhe Valentina Troka i dhanë fitoren kombëtares shqiptare në përballjen miqësore me Maqedoninë e Veriut. Vajzat kuqezi zhvilluan një paraqitje...

Gurthemeli i Korridorit 8, Maqedonia e Veriut do ndërtojë nga Tetova-Qafë Thanë

Sot pritet të vendoset gurthemeli i Korridorit 8 dhe 10-D në pikën pagesore Tetovë-Gostivar. Në aksin e parë Tetovë-Gostivar, në gjatësi totale...

Maqedonia e Veriut në krye të OSBE, Osmani: Do fokusohemi në uljen e tensioneve

Maqedonia e Veriut ka marrë kryesimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë, OSBE. Fokusi i presidencës së Shkupit do të...

Maqedonia e Veriut arreston nëntë policë kufitarë për korrupsion 

Nëntë policë janë arrestuar në Maqedoninë e Veriut pasi dyshohet se kanë marrë ryshfet nga shoferët në kufirin serb. Të dyshuarit, të...

Një tjetër vend tërhiqet nga Eurovizioni

Bullgaria është bërë vendi i fundit që thotë se nuk do të marrë pjesë në Eurovizionin e vitit të ardhshëm. Transmetuesit nga...

Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi nuk do të marrin pjesë në Eurovizion 2023

Transmetuesit publikë të Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut kanë vendosur që këto vende të mos marrin pjesë në Eurovision...

Ish-ministri i Jashtëm i RMV-së: Procesi i anëtarësimit në BE, i bllokuar

Për ish-ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, procesi i zgjerimit të BE-së mund të konsiderohet pa frikë i...

Talat Xhaferi diskuton për rajonin në një intervistë për Euronews Albania

Vizita në Ukrainë, anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian dhe dialogu Kosovë-Serbi ishin disa nga temat kryesore për të...

Gati gjysma e gjermanëve dhe francezëve janë kundër Shqipërisë në BE

Thuajse gjysma e francezëve dhe gjermanëve mendojnë se Shqipëria nuk është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, sipas YouGov. Megjithatë, kjo...

Mësuesit në Kosovë dhe RMV paralajmërojnë grevë

Sindikatat e Arsimit në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut kanë paralajmëruar grevë në rast se kërkesat e punonjësve të arsimit për...

Shqiptarët, të parët në Europë për aplikimet për azil

Vitin e kaluar, 11,000 shqiptarë kërkuan azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Sipas Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azil,...