Mariupol

Putin vizitë surprizë në Mariupolin e shkatërruar nga lufta

Mediat shtetërore ruse raportojnë se presidenti Vladimir Putin ka bërë një vizitë të papritur në Mariupol, një qytet port ukrainas i...

Rusia pushton Mariupolin, trupat ruse ngrenë bazë ushtarake në qytetin e shkatërruar

Rusia po konsolidon praninë e saj në qytetin-port të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Kështu tregojnë disa pamje satelitore...

OKB: Jemi të shqetësuar për mënyrën se si Rusia po gjykon të burgosurit në Mariupol 

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut shprehu sot shqetësimin për planet e autoriteteve pro-ruse për të gjykuar të burgosurit...

Në Mariupol rrezikon të shpërthejë kolera, sipas Britanisë

Në qytetin jugor të Ukrainës, Mariupol, rrezikon të shpërthejë kolera, pasi shërbimet mjekësore ka të ngjarë të jenë pranë kolapsit, tha...

Kufomat e pavarrosura dhe uji i helmuar shtojnë frikën për kolerë në Mariupol

Në Mariupol, qyteti port i shkatërruar juglindor i Ukrainës tani nën pushtimin rus, frika është zhvendosur nga bombardimet e pamëshirshme në...

BE-ja fut në listën e zezë komandantët rusë në Mariupol dhe Bucha

Bashkimi Evropian futi në listën e zezë komandantët ushtarakë rusë që drejtonin trupat e përfshirë në krimet në Buça dhe Mariupol,...

Zhvillimet kryesore të luftës midis Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski kundërshtoi me forcë idenë se duhet të Ukraina të heqë dorë nga kontrolli i zonave të pushtuara...

Ushtria ruse do lejojë largimin e anijeve nga porti i Mariupolit

Ministria ruse e Mbrojtjes premton të hapë një korridor të sigurt për të lejuar anijet e huaja të largohen nga portet...

Zyrtari ukrainas: 22 mijë të vdekur në Mariupol gjatë tre muajve të luftës

Një këshilltar i Mariupolit, Petro Andriushchenko deklaroi të martën se qyteti është kthyer si një qytet fantazmash, për shkak të bombardimeve...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

Rusia shpall fitoren në Mariupol

Rusia ka shpallur fitoren pas betejës disamujore për të pushtuar qytetin-port të Mariupolit, në Ukrainë. Luftëtarët e fundit që mbronin impiantin Azovstal...

Donjeta Sadiku përballë boksieres amerikane në gjysmëfinalen e Botërorit

Boksierja Donjeta Sadiku tashmë i ka siguruar medalje Kosovës nga Kampionati Botëror i Boksit që po mbahet në Turqi. Sadiku fitoi tri...

Zelenski: Nuk kemi armë të mjaftueshme për të çliruar Mariupolin

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka deklaruar se vendi i tij nuk ka marrë armë të mjaftueshme për të ndaluar rrethimin e...

Civilët e evakuuar nga uzina e Mariupol transferohen në Zaporizhia

Pas disa javësh nën rrethim, më shumë se 170 qytetarë të Mariupol duke përfshirë edhe 40 të evakuarit nga uzina Azovstal...

Guterres falenderon të gjithë ushtarët për evakuimin e njerëzve në Mariupol

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, falenderoi të dielën të gjithë personat që ishin të përfshirë në evakuimin...

Zv.kryeministri rus viziton qytetin e Mariupolit

Zëvendës kryeministri i Rusisë Marat Khusnullin vizitoi qytetin ukrainas të Mariupolit këtë të dielë. Ai është zyrtari më i lartë i...