marrëveshje

Kurti: Ja garancia që më dhanë SHBA-BE për marrëveshjen me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka raportuar në Kuvend në lidhje me takimin që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç...

Osmani për marrëveshjen e Ohrit: BE t’i ushtrojë presion Serbisë

4 ditë pas takimit te Ohrit dhe marrëveshjes së arritur, vendosi të flasë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo e nisi...

FMN arrin marrëveshje me Ukrainën për programin prej 15.6 miliardë dollarë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se ka arritur marrëveshje me Ukrainën për financimin katërvjeçar të një pakete në vlerë prej 15.6...

Vuçiç: S’do zbatojmë pjesën e marrëveshjes lidhur me anëtarësimin e Kosovës në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se qëndrimi i tij sa i përket marrëveshjes për normalizimin e raporteve me Kosovën nuk...

Daçiç: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit, deri te “vijat e kuqe”

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se vendi i tij është i gatshëm ta zbatojë marrëveshjen e arritur...

Kritika e Agon Maliqit: BE do të shpëtojë fytyrën me marrëveshjen Kosovë-Serbi

Analisti Agon Maliqi tha në “Now me Erla Mëhillin” se përmes marrëveshjes Kosovë-Serbi, Bashkimi Europian do të shpëtojë fytyrën. “Është sajuar një...

Marrëveshja Kurti-Vuçiç | Reagime të forta nga SHBA, NATO dhe Turqia

Reagime te shumta ka pasur nga komuniteti nderkombëtar për dakordësinë e arritur më 18 mars në Ohër mes Albin Kurtit dhe...

Hovenier: U arrit marrëveshje e rëndësishme, SHBA ofron mbështetje të plotë

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, e ka cilësuar të rëndësishme pajtueshmërinë mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb,...

Përfundojnë diskutimet në Ohër

Rundi i bisedimeve mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë, ka përfunduar. Lajmi u bë me dije nga zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter...

Kosovës ju ofrua një plan i papranueshëm, ja pse po zgjat takimi Kurti-Vuçiç në Ohër

Takimi tre palësh mes Kurtit, Vuçiç dhe ndërmjetësimit europian, pra Borrell dhe Lajçak vijon pavarësisht ndërprerjes së gjatë. Disa burime diplomatike nga...

Ali Ahmeti: Një marrëveshje sot në Ohër ndikon te stabiliteti në Ballkan

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti tha në një intervistë për Euronews Albania se...

“Sot do ketë pajtim”, gazetari: Ku pritet që të nënshkruhet marrëveshja Kurti-Vuçiç

Gazetari Lirim Mehmetaj thotë se në takimin e sotëm në Ohër të Maqedonisë së Veriut, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe...

A do sot ketë marrëveshje Kosovë-Serbi? Gazetari i BBC-së “vë bast” 10 euro

Gazetari BBC-së, Guy De Launey ka komentuar takimin e sotëm mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër...

Ali Ahmeti shprehet optimist: Kurti dhe Vuçiç mund të arrijnë një marrëveshje

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti deklaroi sot se Kosova në fund të procesit...

Takimi Kurti-Vuçiç | Borrell: Sytë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë sot te Ohri

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, deklaroi para takimit të sotëm mes kryeministrit...

“Kam ardhur për të biseduar për marrëveshje”, Kurti flet para takimit me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur pak para takimit që do të zhvillojë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç në...