mbreteria e bashkuar

Skocezët të ndarë për referendumin për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar

Votuesit në Skoci janë të ndarë pothuajse në mënyrë të barabartë, nëse mbështesin referendumin për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar, sipas...

Punonjësit e hekurudhave në Britani të Madhe në grevë

Shërbimet e hekurudhave në Mbretërinë e Bashkuar nuk do të funksionojnë plotësisht gjatë ditës së sotme duke paralizuar lëvizjen e qytetarëve,...

Mbretëria e Bashkuar nis hetimin e dytë mbi praktikat e reklamave të Google

Mbretëria e Bashkuar ka nisur një hetim të dytë për të përcaktuar nëse praktikat e reklamave të Google kufizojnë konkurrencën duke...

Mbretëria e Bashkuar: Forcat ajrore ruse kanë pësuar humbje të mëdha

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka deklaruar se forcat ajrore ruse kanë pasur shumë viktima që nga fillimi i...

Mbretëria e Bashkuar: Rusia po humbet trupa si në luftën e Afganistanit

Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar ka deklaruar se në tre muajt e parë të 'operacionit të saj special ushtarak',...

Britania e Madhe propozon armatosjen e Moldavisë: Ta mbrojmë nga Rusia

Moldavia duhet të pajiset me standardet e NATO-s që të jetë në gjendje të mbrohet nga një pushtim i mundshëm rus. Kështu...

Mbretëria e Bashkuar: Do të dërgojmë më shumë armë në Ukrainë

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss ka deklaruar se vendi i saj duhet të vazhdojë të ushtrojë presion...

Mbretëria e Bashkuar: S’ka viza për fëmijët ukrainas që udhëtojnë pa një prind

Qeveria Britanike ka ndërprerë aplikimet e vizave për të miturit ukrainas të pashoqëruar që ikin nga pushtimi rus sepse ende nuk...

Mbretëria e Bashkuar: Ukraina ka zmbrapsur sulmet ruse në Donbas

Inteligjenca e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar (DI) deklaroi në raportin e saj të fundit se Ukraina ka zmbrapsur sulme të...

Mbretëria e Bashkuar paralajmëron sanksione ndaj gjeneralëve rusë

Mbretëria e Bashkuar ka paralajmëruar sanksione për gjeneralët e ushtrisë ruse si dhe për individët apo bizneset që mbështesin presidentin rus...

Rusia ndalon Boris Xhonson të hyjë në territorin e saj

Rusia i ka ndaluar hyrjen në territorin e saj, kryeministrit britanik Boris Xhonson dhe disa ministrave që bëjnë pjesë në kabinetin...

Mbretëria e Bashkuar pretendon se Rusia ka përdorur armë kimike në Ukrainë

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey deklaroi se Londra po punon për të konfirmuar faktin se...