media

Meta paralajmëroi padi ndaj medias austriake, por nuk e bëri kurrë

Ilir meta si ish-President i Republikës në maj të këtij viti tha se do të padisë gazetën austriake Kronen Zeitung. Ai tha...

‘Putin u poshtërua’, media britanike shkruan për ngjarjen në Gramsh

Ngjarja në Gramsh ditën e djeshme kur dy rus dhe një ukrainas tentuan të futeshin në uzinë ka bërë bujë në...

Nisja e negociatave, Rama: Fazë e re, mbështetje e re për median

Kryeministri Edi Rama u shpreh se hapja e negociatave me Bashkimin Europian do të angazhojë edhe më shumë qeverinë për të...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë...

Rusia miraton projekligjin që i lejon të mbyllë mediat perëndimore në Moskë

Parlamenti rus miratoi të martën një projektligj që u jep prokurorëve kompetenca për të mbyllur zyrat e mediave të huaja në...

Rrëfimi emocionues i ukrainases: Nuk i flas vëllait, mbështet luftën ruse

“Ne nuk flasim, kemi ndërprerë komplet marrëdhëniet”. Kjo ishte deklarata emocionuese e Irina Romanovës për vëllain e saj. Ukrainasja e cila jeton...

Media e pavarur rol parësor në luftën kundër korrupsionit, thotë SHBA

Media e fortë dhe e pavarur është parësore në luftën kundër korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë. Ky është mesazhi i përcjellë nga ambasada...

Pedagogu rendit arsyet se përse Shqipëria humb pikë në lirinë e medias

Pedagogu i gazetarisë Zylyftar Bregu tha se rëniet e Shqipërisë në raportet për lirinë e medias janë të pritshme. “Situata e medias...

Shqipëria humb pikë në lirinë e medias, Kosova fiton 17 pozicione

Shqipëria humbet  20 pozicione sa i përket lirisë së medias. Në raportin e ri  të organizatës ‘Reporterët Pa kufij’ vendi ynë...

Ndryshojnë aleancat, mediat serbe kundër deklaratës së Putinit për Kosovën

“Thikë pas shpine”, “kështu qenkan vëllezërit rusë?”, “Putin njeh Kosovën”. Këto janë disa nga titujt në faqet e para të gazetave ditore...

Putini akuzon Perëndimin për përpjekje për të vrarë gazetarët rusë

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi të hënën Perëndimin se ka kryer përpjekje për të vrarë gazetarët rusë. Putini tha se Shërbimi Federal...

Agjencia për Media dhe Informim përplas Endri Fugën dhe Ina Zhupën

Pas kritikave të opozitës për krijimin e Agjencisë për Media dhe Informim nga qeveria, Endri Fuga në cilësinë e drejtorit të kësaj...

Rama për Bllakon: Para ligjit nuk ka të fortë, të gjithë të barabartë

Edi Rama u shpreh se të gjithë janë të barabartë para ligjit, pavarësisht statusit të tyre. Kryeministri e bëri deklaratën për media...

Media ndalohet të hyjë në Irpin pas vrasjes së gazetarit amerikan

Gazetarët nuk do të lejohen më të hyjnë në qytetin e Irpin, afër Kievit, tha kryetari i bashkisë së qytetit Oleksandr...

15 vjet burg kush përmend fjalët ‘luftë’ e ‘pushtim’ i Ukrainës në Rusi

Pas një minutë heshtje për ushtarët rusë të vrarë në Ukrainë, anëtarët e Parlamentit rus votuan unanimisht ligjin që ndëshkon me...

Kremlini i mbyll gojën mediave: 15 vjet burg kush flet për ‘luftë’ me Ukrainën

Parlamenti rus votoi unanimisht ligjin që ndëshkon me 15 vjet burg këdo që përhap informacione të rremë mbi sulmet e ushtrisë. Ligji...