mesdhe

Tërmeti në Turqi, AFAD: Mund të rritet niveli i ujit në brigjet e Mesdheut

Agjencia turke e fatkeqësive (AFAD) u ka kërkuar banorëve të Hatay-t që të qëndrojnë larg bregdetit, duke paralajmëruar se ekziston rreziku...

Një qytet i madh në Mesdhe po fundoset, deri në 2050, 1/3 do jetë nën ujë

Porti më i madh dhe qyteti i dytë më i madh egjiptian, Aleksandria, mund të zhduket nën det brenda disa dekadash. Edhe...

Emigrantët nuk ndalen në det, 73 persona shpëtohen në brigjet e Mesdheut

Vijojnë operacionet në det ku qindra emigrantë nga Lindja apo Afrika duan të mbërrijnë në brigjet italiane. 73 persona u shpëtuan...

I nxehti përfshin Mesdheun, temperatura 5 gradë mbi normalen

Mesdheu po ngrohet. Edhe pse për shumë njerëz është një kënaqësi të zhyten në ujërat e tij të ngrohta, ekspertët paralajmërojnë...

Turqia dërgon anije shpimi në Detin Mesdhe, Erdogan: Vizion i ri për energjinë

Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Gjatë ceremonisë për të përuruar nisjen e...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se...

Rrezikohen ekosistemet në Mesdhe prej temperaturave të larta

Temperaturat e larta në të gjithë Evropën këtë muaj kanë shkaktuar një valë të zgjatur të të nxehtit në Detin Mesdhe...

Podkaste për jetën në Mesdhe, si kanë jetuar shqiptarët 2500 vjet më parë

Një seri podkastesh që tregojnë jetën në Mesdhe 2500 vite më parë, janë hedhur në Youtube nga Instituti i Arkeologjisë. Këto realizime...

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në...

Mbi 3000 refugjatë humbën në kalimet detare për në Evropë, thotë OKB

Mbi 3000 refugjatë, azilkërkues dhe migrantë vdiqën ose u zhdukën në vitin 2021 ndërsa përpiqeshin të arrinin në vendet evropiane përmes...