mesuesit

Mbi 200 mësues në pritje të rrogës në Korçë/ kreu i sindikatës: Me atë ushqehen

Mbi 100 mësues në Korçë e Maliq janë ende në pritje të rrogës së qershorit. Kryetari i sindikatës së pavarur të...

Testimi psiko-social për mësuesit, nis vlerësimi për etikën dhe komunikimin.

Për mësuesit në shkolla, ka nisur testimi psikosocial. Ky testim ka për qëllim shmangien e rasteve të dhunës dhe abuzimeve seksuale...

“Bëjmë detyrat në shkollë”, mësuesit: Numër i paktë nxënësish, preferojnë kurset

“Bëjmë detyrat në shkollë” ka për qëllim ndihmën e dhënë për nxënësit, pas përfundimit të orëve mësimore. Së bashku me mësuesit e...

Skandali| Mësueset bënin komente raciste në WhatsApp, nxënësit i filmojnë

Ministri i arsimit të Izraelit i ka kërkuar falje nxënësve etopiano-izraelite, pasi mësueset e tyre kanë përdorur komente fyese për ta...

Rama uron mësuesit për 7 Marsin: Përulem me mirënjohje ndaj jush

Kryeministri Edi Rama ka uruar mësuesit mes rastin e festës së 7 Marsit. Përmes një postimi në faqen e vet në...

Nora Malaj: 60% e mësuesve në Shqipëri janë pa arsimin përkatës

Ish-zv.ministrja e arsimit, Nora Malaj, është shprehur se me vendimin e fundit Ministria e Arsimit pranoi se jemi në situatën që...

Psikologia Muçaj: Sot mësuesit më shumë plotësojnë letra sesa merren me nxënësit

Psikologia Arjana Muçaj është shprehur se në shkolla mungon infrastruktura duke shtuar se mësuesit duhet të trajnohen dhe në pjesën teknologjike. Në...

1 në 3 fëmijë mësojnë më shumë nga videot e TikTok sesa në shkollë

1 në 3 fëmijë thonë se mësojnë më shumë nga videot e TikTok sesa në shkollë, ka zbuluar një sondazh. Nxënësit që në moshën 5...

Pakoja e ndihmës, Rama: Mbi 6 mijë mësues do të përfitojnë mbi 20 mijë lekë të reja

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se nga pakoja e madhe e ndihmës për fundvitin do të përfitojnë dhe mësuesit. Me...

Urdhri: Vlerësim psikologjik për mësuesit në arsimin parauniversitar  

Të gjithë mësuesit, edukatorët dhe të gjithë ata që punojnë në arsim, para se të fillojnë punën do të duhet të...

Greva në RMV jashtë kontrollit, mësuesit refuzojnë të rikthehen në shkolla

Kryesia e Sindikatës së Arsimit në Maqedoninë e Veriut ka bërë thirrje për ndërprerje të grevës në shkolla dhe kthim në...

Mësuesit në RMV do të vijojnë grevën, refuzojnë ofertën e qeverisë

Sindikata e Arsimtarëve në Maqedoninë e Veriut ka vendosur që të vijojnë grevën në kërkim të rritjes së pagave, duke refuzuar...

Nis greva e mësuesve në RMV, paralajmërojnë gjykatat dhe administrata

Në Maqedoninë e Veriut ka nisur zyrtarisht greva e paralajmëruar e arsimtarëve. Edukatorët në çerdhe dhe mësuesit e shkollave fillore dhe të...

Mësuesit në Kosovë kërkojnë rritje pagash për përballimin e krizës

Fillimi i prillit mund të sjellë greva të mësimdhënësve në Kosovë. Sipas drejtuesve të Sindikatës së Arsimit, mësimdhënësit janë të detyruar, nëse...

Mësuesit në Kosovë dhe RMV paralajmërojnë grevë

Sindikatat e Arsimit në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut kanë paralajmëruar grevë në rast se kërkesat e punonjësve të arsimit për...

Pagat e mësuesve përplasin drejtoreshën e Arsimit dhe sindikalistin

“Në këtë vit, pagat e mësuesve do të rriten me 6%”. Kështu deklaroi Drejtorja e Përgjithshme e Politikave të Arsimit në...