miniere

Tragjedi në Kinë, 11 minatorë humbin jetën nga shpërthimi i gurëve në minierë

Të paktën 11 punëtorë humbën jetën sot në një aksident në një minierë qymyri në provincën verilindore të Kinës Heilongjiang. Sipas televizionit...

Bulqiza, pasuria që vret | Danglli: Minatorët hyjnë nëntokë e nuk dinë nëse do dalin

Gazetari i Euronews Albania, Andrea Dangli tregoi në një intervistë për “Goodmorning Albanians” vështirësitë që hasi gjatë xhirimit të dokumentarit të...

Kazakistan, të paktën 25 persona humbin jetën nga zjarri në një minierë qymyri 

Numri i viktimave nga zjarri në minierën Kostenko në Kazakistanin qendror, i cili menaxhohet nga ArcelorMittal Temirtau, është rritur në 25,...

Shpërthen gazi në minierën në Bulqizë, 3 të plagosur

Në nivelin 17 të pusit, në një minierë në Bulqizë ka shpërthyer një sasi gazi këtë të hënë. Për pasojë tre...

27 minatorë dyshohet se kanë vdekur nga zjarri në një minierë ari në Peru 

Dyshohet se 27 minatorë kanë humbur jetën nga zjarri në një minierë ari në jug të Perusë, raporton Reuters. Qeveria lokale në...

Kreu i sindikatës së Trepçës ngre alarmin: Minatorët pa kushte dhe me rroga të ulta

Kreu i sindikatës së minatorëve të Trepçës, Ibrahim Jonuzi në një lidhje direkte për Euronews Albania tha se 40 minatorët e...

Aksidentohet minatori në Bulqizë, transportohet me urgjencë në spital

Një minator në Bulqizë është aksidentuar brenda minierës së kromit duke u lënduar në këmbë. 50-vjeçari është dërguar në spital, ndërsa raportohet...

FOTO| 1 fshat për 1 minierë, të plagosur mes aktivistëve dhe policisë gjermane

Aktivistët e klimës pushtuan një ekskavator gjigant në një minierë qymyri në Gjermaninë perëndimore këtë mëngjes për të protestuar kundër shkatërrimit...

Tragjike në Afrikë, 21 trupa u gjetën brenda një miniere të jashtëligjshme

Trupat e të paktën 21 personave janë gjetur në një minierë të paligjshme pranë qytetit Krugesdorp në perëndim të Johanesburgut, thanë...

Të paktën 41 të vdekur nga shpërthimi në minierën turke, 350 metra nën tokë

Të paktën 41 persona kanë mbetur të vdekur pas një shpërthimi në një minierë qymyri në provincën veriore Bartin të Turqisë,...

Shpërthim në minierën në Turqi| 28 viktima, dhjetëra të tjerë të bllokuar

Të paktën 28 persona kanë vdekur dhe dhjetëra mbeten të bllokuar në nën tokë pas një shpërthimi në një minierë qymyri...

6 persona humbin jetën në një minierë në Poloni

Gjashtë persona kanë humbur jetën në një minierë në Poloni. Dy trupa janë gjetur dhe katër të tjerë janë në kërkim. Një...