Miroslav Lajcak

“Miku im’, Rama takon Lajçak në SHBA për ecurinë e dialogut Kosovë-Serbi

Kryeministri Edi Rama ka takuar mëngjesin e sotëm në New York, të dërguarin e Posaçëm i BE-së, Miroslav Lajçak, gjatë Asamblesë...

Lajçak pas takimit me Kurtin: Diskutim i rëndësishëm, s’jap detaje

Përfaqësuesi Special i BE-së në Kosovë, Miroslav Lajçak tha pas takimit me kryeministrin Albin Kurti se disktuan për procesin e dialogut...

BE konfirmon për Euronews Albania vizitën e Lajçak në Kosovë e Serbi | 5 zhvillime

Lajçak, më 9 shtator në Kosovë dhe Serbi, konfirmon BE për Euronews Albania Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajçak do të...

Edhe dy muaj kohë që Kosova dhe Serbia të gjejnë zgjidhje për targat, thotë Lajçak

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak thotë se ka një afat prej dy muajsh, që të...

Lajçak sot në Kosovë, takime me krerët e qeverisë dhe opozitën

Të mërkurën, emisari i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, do të takohet me opozitën. Në këtë takim, që nis në orën 16:00,...

A do të jetë njohja e Kosovës pjesë e dialogut në Bruksel? Përgjigjet Lajçak

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak ka folur në lidhje me dialogun mes dy vendeve në Bruksel,...

Lajçak: Kam biseduar me Kurtin për hapat e mëtejshëm të dialogut Kosovë-Serbi

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak bëri të ditur se ka biseduar me kryeministrin Albin Kurti, në...

Për takimin Kurti-Vuçiç nuk ka ende një datë, thotë qeveria e Kosovës

Zëdhënësja e qeverisë së Kosovës, Rozafa Kelmendi deklaroi se ende nuk ka një datë konkrete në lidhje me një takim të...

Marrëveshjet Serbi-Kosovë gati për t’u nënshkruar, thotë Lajçak

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak deklaroi se Serbia dhe Kosova kanë rënë dakord për...

Lajçak: Duhet ta integrojmë Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, deklaroi se Brukseli duhet të përfundojë integrimin e...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë...

Lajçak: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është në interes të Serbisë

Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është në interesin kombëtar të Serbisë. Kështu u shpreh i dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me...

Lajçak: Momenti për takime më të shpeshta e të rregullta Kurti-Vuçiç

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se po punojnë për të organizuar takime të shpeshta e...

Miroslav Lajçak viziton sot Kosovën

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian (EUSR) për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, do të...

Takimi i kryenegociatorëve për targat në rrugë të mbarë, thotë Lajçak

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak ka dhënë detaje nga takimi i zhvilluar në Bruksel...