mitrovice

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar...

Zbulohen tre laboratorë droge në veri të Mitrovicës, arrestohen dy serbë

Tre laboratorë droge janë zbuluar në veri të Mitrovicës, ku dy persona janë arrestuar. Policia e Kosovës bën me dije se në...

Eksperti: 6 gra serbe po mbahen peng në Serbi, familjarët kanë humbur kontaktet

Eksperti i sigurisë Bedri Elezi deklaroi se 6 gra serbe janë rrëmbyer në veri të Mitrovicës dhe dyshohet se po mbahen...

Kandidati i vetëm serb për zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut tërhiqet nga gara

Kandidati i vetëm serb në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës veriore të Mitrovicës, Aleksandar Arsenijeviç nga Iniciativa Qytetare “Mbijetesa...

Digjet një automjet me targa serbe në veri të Mitrovicës

Një automjet me targa serbe është djegur të hënën pas mesnate në veri të Mitrovicës. Kështu tha për Radion Evropa e Lirë,...

Grafite për “rezistencë” ndaj vendimit për targat shfaqen në Mitrovicë të Veriut

Në Mitrovicën e Veriu të dielën, më 13 nëntor, u shfaq një mesazh i ri nga e ashtuquajtura “Brigada Veri”, përmes...

Gjyqtarët serbë dorëhiqen nga gjykatat në Mitrovicë të Veriut

Këtë të hënë gjyqtarët serbë dhe punonjësit administrativë në Mitrovicë të Veriut kanë dhënë dorëheqje. Në gjykatën e këtij qyteti punonin...

Postera ku shkruhet ‘Putini në Kosovë’ shfaqen në Mitrovicën e Veriut

Largimi nga institucionet i përfaqësuesve politikë të serbëve të Kosovës bëri që gjatë të shtunës të ketë tensione në pjesën veriore...

Obezi që u bë atlet, 20-vjeçari nga Mitrovica që synon lojërat olimpike në Paris

Si qëllim kishte luftimin e obezitetit e mbipeshës. Por, ky hap e çoi 20 vjeçarin nga Mitrovica, Alaudin Suma, drejt zbulimit të...

Tronditet Kosova, kërcënon Beogradi| Pse u vendos ushtria në Mitrovicë?

Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci raportoi nga ura e Mitrovicës, që ndan qytetin në dy pjesë, atë jugore dhe veriore. Ai...

Bërnabiç me mesazhe paqeje nga Mitrovica e Veriut: Na intereson stabiliteti

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç tha se nga Mitrovica e Veriut, ku po qëndron për vizitë, dëshiron të përçojë mesazhe të...

Serbët bllokojnë rrugët, ndizen sirenat e alarmit në Mitrovicën e Veriut

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë rrugën magjistrale në afërsi të pikëkalimit kufitar të Jarinjës, që gjendet...

Zjarret përfshijnë disa fshatra në Mitrovicë

Zjarret kanë përfshirë disa fshatra në Mitrovicën e Jugut këtë të shtunë. Zjarrfikësit bashkë me Policinë e Kosovës, Forcën e Sigurisë së...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM...

Krim brenda familjes serbe në Mitrovicë, vriten babai dhe djali

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së premtes në veri të Mitrovicës, ku kanë mbetur...

Serbia po na blen shtëpitë për të na larguar, thonë shqiptarët e Mitrovicës

Banorët shqiptarë të Lagjes së Boshnjakëve në veri të Mitrovicës thonë se Serbia po i blen pronat e tyre me çmime...