mitrush kuteli

56 vite pa Mitrush Kutelin, prozatori i shquar i letërisë shqipe

Si sot, 56 vite më parë, ndërroi jetë Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) prozatori i shquar i letërsisë shqipe, tregimtari i rrëfenjave ...

Ndërron jetë vajza e Mitrush Kutelit, Atalanta Pasko

Vajza e shkrimtarit të madh Mitrush Kuteli, Atalanta Pasko ka ndërruar jetë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë se Pasko vuante nga kanceri. Ajo...

Pogradeci kujton 115 vjetorin e lindjes së Mitrush Kutelit

Mitrush Kuteli cilësohet si themelues i prozës moderne shqipe. Në letërsinë shqipe ai është i mirënjohur si përkthyes dhe kritik letrar i prozës...

Nderohet Mitrush Kuteli, studiuesit: Letërisa e tij nuk është studiuar e plotë

Kuteli ishte rebel ndaj gjithë diktaturave. Ishte një autor që nën zë e donin të gjithë, por zyrtarisht ishte i refezuar. Kështu...