mitsotakis

Greqia drejt zgjedhjeve, si do të ndikojë në elektorat aksidenti i trenave

Qytetaret greke me 21 maj do te votojnë ne zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Kryeministri Mitsotakis kerkon nje tjeter mandat ne krye...

Kryeministri grek kërkon falje për aksidentin me trena

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis më 5 mars ka kërkuar falje nga familjet e 57 viktimave në tragjedinë më të rëndë me...

Mitsotakis reagon për aksidentin tragjik: Do bëjmë gjithçka të mos përsëritet

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis reagoi pas tragjedisë nga përplasja e dy trenave ku mbetën të vrarë 36 persona. Ai ishte në vendngjarje...

Rama takim me Mitsotakis, Konferenca e Sigurisë në Mynih ul në tryezë kryeministrat

Në konferencën e sigurisë që po mbahet në Mynih ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili është takuar me homologun e tij grek, Kyriakos...

Reziston Mitsotakis, i ‘mbijeton’ mocionit të mosbesimit nga Tsipras

Qeveria e kryeministrit Mitsotakis i mbijetoi këtë premte, një mocioni mosbesimi nga lideri i opozitës së vendit mbi një skandal përgjimi...

“Himara djep i nacionalizmit”, provokon historiani Kapri

Historiani Erald Kapri deklaroi në  “Now me Erla Mëhillin” se Himara është djep i nacionalizmit. Ai u shpreh se Dropulli dhe Finiqi...

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare skanon vizitën e kryeministrit grek në Himarë

Enri Hide, ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare skanoi në studion e “Now me Erla Mëhillin” vizitën e kryeministrit grek në Himarë. Sipas tij...

Mitsotakis në Derviçan: Minoriteti grek, urë bashkëpunimi mes 2 popujve tanë

Pasi zbriti nga helikopteri, kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis u prit me këngë e valle popullore nga përfaqësues të minoritetit grek...

Barka: Historike vizita e Mitsotakis, por nuk presim të na zgjidhë gjë

Studiuesi Panajot Barka u shpreh në studion e Euroneës Albania se vizita e kryeministrit grek Mitsotakis në minoritetin grek në Shqipëri...

Deti dhe Minoriteti, Mitsotakis përsëri në Shqipëri, e zbulon Fredi Beleri

Kreu i OMONIA-s Fredi Beleri ndërhyri përmes një lidhjeje telefonike në emisionin Review në Euronews Albania ku tregoi se me gjithë...

Mitsotakis anulon vizitën në Himarë, shtyhet takimi me minoritetin grek

Në samitin BE-Ballkani Perëndimor që u zhvillua në Tiranë mori pjesë edhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, i cili u shoqërua nga...

Mitsotakis dhe Erdogan, një takim i mundshëm në Pragë 

Greqia njoftoi të hënën se do të mirëpriste çdo kërkesë turke për një takim midis kryeministrit Mitsotakis dhe presidentit turk Erdogan,...

Greqia “ka marrë masa” për të siguruar furnizimet me energji në dimër

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis deklaroi të dielën se Greqia ka marrë masat e nevojshme për të siguruar furnizimet me energji në muajt...

Greqia dënon retorikën turke për Qipron, Erdogan: Jo bisedime me Mitsotakis-in

Liderët e Greqisë dhe Qipros u takuan të premten, në një kohë kur Ankaraja po përshkallëzon retorikën e ashpër ndaj Athinës...

Avionët F-16 përshkallëzojnë konfliktin Turqi-Greqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar së fundmi se për të homologu grek, Kyriakos Mitsotakis “nuk ekziston më”. Komenti ka ardhur...

Greqia rimburson deri në 60% tarifat shtesë të energjisë elektrike

Qeveria greke do vendosë një tavan në çmimet me shumicë të energjisë elektrike për të ndihmuar konsumatorët dhe bizneset të përballen...