mitsotakis

Greqia dënon retorikën turke për Qipron, Erdogan: Jo bisedime me Mitsotakis-in

Liderët e Greqisë dhe Qipros u takuan të premten, në një kohë kur Ankaraja po përshkallëzon retorikën e ashpër ndaj Athinës...

Avionët F-16 përshkallëzojnë konfliktin Turqi-Greqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar së fundmi se për të homologu grek, Kyriakos Mitsotakis “nuk ekziston më”. Komenti ka ardhur...

Greqia rimburson deri në 60% tarifat shtesë të energjisë elektrike

Qeveria greke do vendosë një tavan në çmimet me shumicë të energjisë elektrike për të ndihmuar konsumatorët dhe bizneset të përballen...

Greqia përshpejton hapat për pavarësim nga gazi rus

Greqia do të përshpejtojë projektet e eksplorimit të gazit në bashkëpunim me investitorët privatë. Në përpjekje për t’u larguar nga varësia...

Qeveria greke mbështet qytetarët për të përballuar rritjen e çmimeve

Qeveria greke ka marrë një serë masash për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve pas rritjes së çmimeve të energjisë dhe produkteve...

Tsipras paraqet mocion mosbesimi ndaj qeverisë greke

Kreu i opozitës në Greqi, Aleksis Tsipras, paraqiti mocion mosbesimi kundër qeverisë greke, të enjten. Kryetari i Sirizas e cilësoi qeverinë e...