moldavi

Moldavia thotë se nuk po synon të anëtarësohet në NATO

Moldavia nuk po synon anëtarësimin në NATO, tha ministri i Jashtëm Nicu Popescu, duke shtuar se neutraliteti i shtetit të tij...

Terr në Ukrainë e Moldavi, 70 raketa ruse rrafshojnë impiantet elektrike

Zona të tëra të Ukrainës kanë mbetur pa energji elektrike si pasojë e sulmeve të radhës të Rusisë, që ka qëlluar...

Policia në Moldavi po heton kërcënimet me bombë 

Policia në kryeqytetin e Moldavisë Kishinau po heton një sërë kërcënimesh me bomba në vende të ndryshme, duke përfshirë Gjykatën e...

Presidentja moldave: Kërkojmë ndihmën e aleatëve në rast konflikti me Rusinë 

Presidentja e Moldavisë Maja Sandu tha sot në një konferencë për shtyp në Bukuresht se do të kërkojë ndihmë nga aleatët...

‘Rreziku nga lufta mbetet i lartë’, Moldavia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Moldavisë votoi të enjten për të gjendjen e jashtëzakonshme për 60 ditë të tjera, pasi qeveria tha se ende...

BE vendos t’i japë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord t'i japin Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit. “Një moment historik”, tha presidenti i Këshillit...

Të armatosim Moldavinë për ta mbrojtur nga Rusia, propozon Britania e Madhe

Moldavia duhet të pajiset me standardet e NATO-s që të jetë në gjendje të mbrohet nga një pushtim i mundshëm rus. Kështu...

Britania e Madhe propozon armatosjen e Moldavisë: Ta mbrojmë nga Rusia

Moldavia duhet të pajiset me standardet e NATO-s që të jetë në gjendje të mbrohet nga një pushtim i mundshëm rus. Kështu...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

BE-ja pritet të ofrojë mbështetje ushtarake për Moldavinë

Bashkimi Europian po konsideron mundësinë për të mbështetur ushtarakisht Moldavinë, si një përpjekje për të shmangur përhapjen e luftës në Ukrainë. Gjatë...

Shtohet frika për përhapjen e konfliktit rus në Moldavi

Ushtria e Ukrainës pretendon se Rusia mund të sulmojë Moldavinë në të ardhmen e afërt, raporton BBC. Sipas burimeve të inteligjencës ukrainase...

Arsyeja pse Moldavia rrezikon të bëhet pjesë e luftës në Ukrainë

Moldavia po përballet me ‘një moment shumë të rrezikshëm’ thotë zv.kryeministri i këtij vendi duke paralajmëruar se po kërkohet të krijohet...

Zelenski: Rusia kërkon destabilizim duke pushtuar rajonin separatist në Moldavi

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski tha se Rusia po përpiqet të destabilizojë rajonin përmes aktivitetit ushtarak në rajonin separatist të Moldavisë,...

Çfarë po ndodh në Odesa? Frikë se rusët mund të shkojnë në Moldavi

Situata në Odessa është relativisht e qetë. Sirenat janë dëgjuar vetëm një herë gjatë natës, rreth orës 4:30 të mëngjesit, dhe nuk...

2.5 mijë refugjatë ukrainas do të pranohen në Gjermani

Gjermania do të pranojë 2.500 refugjatë që kanë ikur në Moldavi nga Ukraina, tha të shtunën Ministrja e Jashtme, Annalena Baerbock. Numri...

A mund të jetë radha e Moldavisë pas Ukrainës?

Pushtimi rus i Ukrainës po përhap panik mes shteteve ish-sovjetike të cilat i druhen një pushtimi të mundshëm nga Rusia. Moldavia i...