moldavia

Presidentja e Moldavisë: Anëtarësimi në BE, mburojë kundër agresionit rus

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, tha se anëtarësimi në Bashkimin Evropian i shtetit të saj është mënyra më e mirë për...

Moldavia ndjeu pasojat e sulmit me raketa në Ukrainë 

Pati një ndërprerje masive të energjisë në të gjithë Moldavinë për shkak se një linjë kryesore e transmetimit që furnizon Moldavinë...

Raketat që goditën Kievin kaluan përmes Moldavisë, autoritetet llogari Rusisë

Autoritetet moldave kanë njoftuar se raketet ruse që sulmuan Kievin, kaluan përmes hapësirës ajrore të Moldavisë. Ky veprim i Rusisë detyroi autoritetet...

Dita e dytë e samitit të BE-së, diskutime për ekonominë europiane

Këtë të premte udhëheqësit evropianë janë mbledhur për ditën e dytë të samitit, ku do të disktuohet për ekonominë, pasi morën...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

Siguria ushqimore, Moldavia në fokus në takimin e ministrave të jashtëm të G7

Ministrat e Jashtëm të G7 do të diskutojnë se si të zbuten shqetësimet e sigurisë ushqimore në takimin që do të...

Moldavia ndalon simbolet ruse pro luftës në Ukrainë

Qeveria moldave ka vendosur ndalimin e simboleve ruse të luftës, duke përfshirë shkronjat Z dhe V. Këto shihen si simbole pro luftës...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...

Moldavia aplikon për anëtarësim në BE

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, nënshkroi një kërkesë zyrtare për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian, të enjten. Me këtë veprim, Sandu...