monedha

Euro vazhdon të rritet, me sa këmbehet monedha europiane

Valutat e huaja e kanë nisur javën me rritje. Euro, monedha kryesore që qarkullon në Shqipëri, këmbehet 106 lekë. Ajo po...

Del në qarkullim monedha speciale me portretin e Mbretit Charles

Një monedhë speciale prej 50 pensësh që shënon Kurorëzimin e Mbretit Charles do të hyjë në qarkullim këtë javë. Miliona monedha...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia...

Shqiptari “habit” policinë, blen 740 euro ushqime me monedha false

Një person në qytetin e Ferizaj në Kosovë është arrestuar nga policia pasi dyshohet se përdori 740 euro të falsifikuara për...

“Butrinti është Shqipëri, jo Greqi”, Britania e Madhe korrigjon gabimin

Muzeu britanik ka shfaqur një koleksion të vjetër monedhash nga Butrinti, “Buthrotum” duke sqaruar se Butrinti është në Greqi, “Buthrotum Epirus...

Monedhat kelte me vlerë miliona euro grabiten në një muze në Gjermani

Një koleksion i plotë i monedhave të arit kelt, me vlerë disa milionë euro dhe të paçmueshme për sa i përket...

Gati monedhat me Charles III

Në Mbretërinë e Bashkuar janë prodhuar monedhat e para që mbajnë portretin e Mbretit Charles i Tretë. Monedha prej 50 denarësh...

Arkeologët gjejnë monedha ari të shekullit të 7 në murin e një rezervati

Arkeologët në Izrael thonë se 44 monedha ari të pastër, që datojnë në shekullin e 7-të, janë gjetur të fshehura në...

Monedha me portretin e mbretit Charles së shpejti në treg

Portreti zyrtar i mbretit Charles i Tretë që do të vendoset në monedhën britanike u publikua të enjten. “Royal Mint prodhon monedha...

Dollari ngrihet mbi euron  

Dollari po qëndron në nivelin më të lartë në 20 vitet e fundit. Monedha amerikane kushton më shumë se ajo europiane, duke...

Çfarë do të ndodhë me monedhat, pullat dhe vulat pas vdekjes së Elizabeth II

Me 70 vite në fron, mbretëresha Elizabeth II ishte bërë pjesë e jetës së përditshme të britanikëve. Ata ishin mësuar të...

Koleksionistja Reijna Kulla zbulon paratë dhe objektet e vjetra

Reijna Kulla Çystri është ka pasion për të koleksionuar gjërat e vjetra, të cilat marrin vlerë kur koha kalon. Sot ajo ka...

Dizajneri monedhës €1 nga Kroacia akuzohet për plagjiaturë

Dizajneri që fitoi një konkurs javën e kaluar për krijimin e monedhës së parë euro të Kroacisë u tërhoq nga kjo...