muze

Sulm vdekjeprurës në një muze në Ukrainë

Një sulm i ushtrisë ruse me raketa në një muze në qytetin lindor të Ukrainës, Kupjansk, vrau së paku dy persona...

“Muzeu i gruas” në Tiranë, gjithçka që përshkruan gruan nga antikiteti

Të njohësh gruan shqiptare nga antikiteti deri në ditët e sotme, përmes veshjeve, objekteve dokumenteve dhe historisë. Ky është misioni i “Muzeut...

Zbulohet bunkeri bërthamor mes pyjeve në Danimarkë

I fshehur thellë në pyllin Rold të Danimarkës veriore, një bunker bërthamor tepër sekret, hapet për herë të parë për t’u...

Muzeu i armëve në Gjirokastër, 10 mijë turistë në 2022-shin

Armët relike pjesë e fondit të Muzeut të Armëve në Kalanë e Gjirokastrës tërheqin interesin e vizitorëve. Muzeu përmban një shumëllojshmëri armësh...

‘Ti nuk kishe emër, por numër’, muze në Rio de Zhaneiro për viktimat e holokaustit

Me rastin e Ditës së Përkujtimit të Holokaustit, në Rio de Zhaneiro është hapur një muze për të përkujtuar masakrat në...

Muzeu Etnografik në Gjirokastër, një prej objekteve më të vizituara

Muzeu Etnografik në Gjirokastër është një prej pikave më të vizituara nga turistët vendas dhe të huaj. Vlerat folklorike, etnografike të...

Një muze në Amsterdam ‘pushtohet’ nga milingona gjigante

Rijksmuseum i Amsterdamit, shtëpia e kryeveprave holandeze si "Nightëatch" e Rembrandt, do të ketë përkohësisht muret dhe dritaret të pushtuara nga...

Amarildo Ruçi, artisti i parë shqiptar që ekspozon pikturat në muzeun e Luvrit

Për herë të parë një artist shqiptar ekspozon në Luvër. Ai është piktori i ri Amarildo Ruçi i cili do të jetë pjesë e ekspozitës ndrëkombëtare “Focus Art Fair PARIS...

’17 muaj s’preka dorën e nënës’, rrëfimi i ish të dënuarit për torturat serbe

Katër herë u detyrua të hyjë përmes kësaj dere vetëm e vetëm se ishte shqiptar dhe kërkonte të drejta për popullin...

Një muze në Tiranë rrëfen historinë e grave shqiptare

Mes shumë muzeve që ka kryeqyteti, gjendet edhe muzeu i gruas që ndoshta shumë prej jush nuk e di. Ky muze rrëfen...

Ish-drejtori i muzeut në Paris nën hetim për trafik artefaktesh

Ish-drejtori i muzeut të Luvrit në Paris po hetohet nga autoritetet franceze nën dyshimin e trafikut të veprave antike. Policia dhe prokuroria...

Vëllezërit Veshaj xhiruan këngën tek muzeu, avokati padit institucionet

Skenat e një videoklipi të xhiruar para ikonave në muzeun mesjetar të Korçës, kanë ngjallur reagime mes besimtarëve të klerit ortodoks. Një...

Në ‘dhomën e errët’ të Marubit, ku zuri fill fotografia shqiptare

Për të gjithë ata që duan të shohin dhe prekin nga afër objektet me të cilët familja Marubi ka dokumentuar historinë,...

2 milionë turistë vizituan muzetë e Shqipërisë në 3 vite

Mbi 2 milionë turistë kanë parë objektet tona historike në Shqipëri në tre vitet e fundit. 2019-ta është periudha me numrin më...

Shqipëria i vetmi vend në Ballkan pa muze etnografik kombëtar

Shqipëria është i vetmi vend në Ballkan që nuk ka një muze etnografik kombëtar. Përpjekja e 15 viteve më parë për të...

Autoportretet e Van Gogh në galerinën në Londër

35 autoportretet e Van Gogh do të jenë të ekspozuara në një galeri në Londër. Piktori i realizoi ato në 3...