nafte

Bullgaria do lejojë rafinerinë ruse të eksportojë naftë

Bullgaria do ta lejojë një rafineri të naftës, nën pronësi të një kompanie ruse, të vazhdojë operimin dhe eksportimin e naftës...

Kërkimet e Greqisë për naftë në Jon, Tirana: S’është shkelur hapësira jonë detare

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë ka shpërndarë për mediet një njoftim në lidhje me kërkimet për naftë në detin Jon. Duke marrë...

Kontrabandonte naftë, arrestohet 54-vjeçari, hetohet e motra

Dhimitër Fundo është arrestuar nga policia me akuzën e kontrabandimit të naftës për ta shitur më pas. 54-vjeçari nga Korça po hetohet...

Greqia kërkon naftë në detin Jon, Meçollari: Është zonë e kontestuar

Ish-zëvendës komandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari deklaroi se tre anije greke janë duke kërkuar burime hidrokarbure në detin Jon. Në një...

Rrëmbyen 70 turistë në shenjë proteste, banorët në Peru kundër qeverisë

Indigjenët në rajonin e Amazonës në Peru kanë rrëmbyer një grup turistësh prej 70 personash, peruan dhe të huaj, për të...

Kërkimet për naftë në Shpirag, Bejtja: Në 2028 priten 100 mijë fuçi në ditë

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjetikës, Ilir Bejtja thotë se investimi i Shell për të nxjerrë naftë në Shpirag pritet të finalizohet...

Putin urdhëron konfiskimin e projektit ndërkombëtar të naftës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për instalim të një operatori të ri në projektin e madh ndërkombëtar të...

Pse kriza në Europë mund të jetë pikërisht ajo që i duhet SHBA-së?

Pse SHBA-ja mund të përfitojë më shumë se kushdo nga kriza në Europë? 'Europa është në prag të një recesioni. Kjo mund...

Sekuestrohen 2 ton naftë në Tiranë, arrestohet 47-vjeçari

Policia e Tiranës ka sekuestruar 2 ton naftë të kontrabanduar dhe në pranga ka rënë një 47-vjeçar. Gjatë aksionit të policisë "Diesel...

Si gazi rus po përfundon sërish drejt e në Europë?

Kjo është rruga që bën gazi rus para se të përfundojë sërish drejt e në Europë. Perëndimi, përfshi SHBA-në dhe BE-në, ishin...

Nuk e fshehin më, Putin-Princi i Kurorës në aleancë të hapur – po tani?

Aleanca ruso-arabe ka dalë më haptas se kurrë – në ç‘pikë jemi dhe a mund të ishte parandaluar? Që kur Rusia nisi...

Paradoksi i naftës, importi u ul, por shitja me pakicë u rrit

Importi i karburanteve ra me 10 për qind në muajin mars dhe rënia u thellua gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas...

Në Libi, çmimi 3 lek për litër josh kontrabanduesit e karburanteve

Pjesa dërrmuese e naftës së kapur kontrabandë në Mesdhe ka si origjinë Libinë dhe Sirinë, që të dyja vendet që ndodhen...

Çfarë e pret botën nëse Rusia ndërpret papritmas eksportin e uraniumit?

Pse Perëndimi refuzon kategorikisht të sanksionojë uraniumin rus dhe ç’ndodh nëse Putin vendos papritur t’i ndërpresë eksportet? Perëndimi ka qenë i gatshëm...

Në ndihmë të Europës, kundër SHBA-së – cili është plani i Arabisë Saudite?

Çfarë po ‘kurdis’ Arabia Saudite këtë radhë dhe çfarë përfiton ajo duke përkrahur Europën dhe antagonizuar SHBA-në? Kohët e fundit, Presidenti Joe...

‘Nuk përpunojmë dot naftë’, Rama: Do ndërtojmë rafineri të re

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria e ka të pamundur të përpunojë naftë pasi ajo që prodhohet aktualisht është shumë e...