nafte

Nuk e fshehin më, Putin-Princi i Kurorës në aleancë të hapur – po tani?

Aleanca ruso-arabe ka dalë më haptas se kurrë – në ç‘pikë jemi dhe a mund të ishte parandaluar? Që kur Rusia nisi...

Paradoksi i naftës, importi u ul, por shitja me pakicë u rrit

Importi i karburanteve ra me 10 për qind në muajin mars dhe rënia u thellua gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas...

Në Libi, çmimi 3 lek për litër josh kontrabanduesit e karburanteve

Pjesa dërrmuese e naftës së kapur kontrabandë në Mesdhe ka si origjinë Libinë dhe Sirinë, që të dyja vendet që ndodhen...

Çfarë e pret botën nëse Rusia ndërpret papritmas eksportin e uraniumit?

Pse Perëndimi refuzon kategorikisht të sanksionojë uraniumin rus dhe ç’ndodh nëse Putin vendos papritur t’i ndërpresë eksportet? Perëndimi ka qenë i gatshëm...

Në ndihmë të Europës, kundër SHBA-së – cili është plani i Arabisë Saudite?

Çfarë po ‘kurdis’ Arabia Saudite këtë radhë dhe çfarë përfiton ajo duke përkrahur Europën dhe antagonizuar SHBA-në? Kohët e fundit, Presidenti Joe...

‘Nuk përpunojmë dot naftë’, Rama: Do ndërtojmë rafineri të re

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria e ka të pamundur të përpunojë naftë pasi ajo që prodhohet aktualisht është shumë e...

Ulet çmimi i naftë dhe benzinës, vendimi i ri i Bordit

Bordi i Transparencës ka vendosur që çmimi i naftës të ulet me 2 lekë dhe ai i benzinës me 3 lekë. Çmimi...

Bordi i Transparencës cakton çmimin e ri të naftës

Bordi i Transparencës ka përcaktuar çmimet e reja për karburantet. Nga kjo e shtunë një litër naftë do shitet 248 lekë nga...

1 orë punë për një litër naftë, Shqipëria e 11 në botë për çmimin më të shtrenjtë  

Një litër naftë kushton sot sa 55 minuta pune në Shqipëri. Vlera llogaritet me pagën mesatare të punonjësve dhe çmimin e fiksuar...

Britania ‘asgjëson’ importet ruse, asnjë litër karburant nga Rusia

Mbretëria e Bashkuar nuk importoi karburant nga Rusia në qershor, për herë të parë në një kohë rekord. Edhe importi i mallrave...

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton naftë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë...

Ulet çmimi i naftës, vendos Bordi i Transparencës

Bordi i Transparencës vendosi pas mbledhjes së zhvilluar këtë të martë, që çmimi i shitjes me pakicë i naftës të jetë...

Qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kërkuar që qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, për t'i dhënë frymëmarrje ekonomisë. Në...

Bordi i Transparencës ul me vetëm 1 lek çmimin e naftës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Kështu duke nisur nga kjo e shtunë, 1 litër naftë do shitet...

80 mijë litra naftë kontrabandë, arrestohen kapiteni dhe mekaniku i peshkarexhës

Policia e Durrësit ka vënë në pranga 2 shtetasit e shpallur në kërkim, kapiteni dhe mekaniku i peshkarexhës, që kishin përshtatur...

Bordi i Transparencës vendos çmimin e ri për naftën

Bordi i Transparencës vendosi pas mbledhjes së zhvilluar këtë të martë, që çmimi i shitjes me pakicë i naftës të jetë...