ndertim

Eksperti zbulon shifrën: 6 milion metra katrorë ndërtime të reja vetëm në Tiranë

Eksperti i urbanistikës, Gentjan Kaprata thotë se në Shqipëri, e veçanërisht në Tiranë, jo vetëm është rritur çmimi i apartamenteve, por...

Indianët në piramidën e Enverit, shqiptarët “zëvendësohen” me të huaj në ndërtim

Shqipëria vijon të mirëpresë punëtorë të huaj. Këtë herë shtetasit nga india po punojnë në industrinë e ndërtimit. Pagë më e mirë...

Shkolla me printer 3D për Ukrainën, projekti i OJQ-ve për rindërtimin e vendit

Lufta në Ukrainë ka çoroditur sistemin shkollor në vend. Këta fëmijë në Lviv, në perëndim të vendit, kanë vazhduar të marrin...

Këlliçi akuza Veliajt nga Kuvendi: Rriti 10 herë taksën e ndërtimit

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi e ka cilësuar paketën fiskale për vitin 2023, një paketë penalitetesh për qytetarët. Gjatë fjalës së...

E zunë poshtë inertet, humb jetën punëtori në pallatin në ndërtim

Një 40-vjeçar ka humbur jetën në një pallat në ndërtim e sipër, pas rënies së disa materialeve inerte, duke e zënë...

Nis ndërtimi i hekurudhës nga Maqedonia e Veriut në Bullgari 

Në Maqedoninë e Veriut, në prani të kryeministrit të RMV-së Dimitar Kovaçevski dhe homologut bullgar Galab Donev, u mbajt ceremonia e...

Urbanisti: S’jemi kundër zhvillimit në Tiranë, por ndërtimet duhet të normalizohen

Urbanisti Saimir Kristo deklaroi se nuk është kundër zhvillimit në kryeqytet, duke iu referuar ndërtimit të kullave shumëkatshëse. Në një intervistë për...

Inxhinieri Arben Meçe: Ka ende hapësirë në Tiranë për ndërtimin e kullave të tjera

Inxhineri Arben Meçe thotë se në kryeqytet ka ende hapësirë për të ndërtuar kulla të tjera shumëkatëshe. Në një intervistë për Euronews...

Propozimi për rritjen e taksës së pronës, çmimet referencë zëvendësohen me të tregut

Ministria e Financave po punon për një ligj të ri që do të ndryshojë vlerën e taksës së banesave. Diskutimet janë...

82-vjeçarja në ndjekje penale për kotecin e pulave, avokati: U mor zvarrë në polici

Një 82-vjeçare nga Narta është marrë në ndjekje penale pasi koteci i pulave që po rindërtonte është konsideruar ndërtim pa leje...

‘Arrestime dhe rruspa’, Andi Bushati: Viktimat që do hedhë Rama në arenë

Analisti Andi Bushati ka kritikuar kryeministrin Edi Rama në lidhje me aksionin për prishjen  e ndërtimeve pa leje. Në emisionin "Now" në...

Çmimet e kripura për banesat, eksperti: Ka pastrim parash në ndërtim

Eksperti i ekonomisë Mateo Spaho tha në një intervistë për Euronews Albania se ekziston fenomeni i pastrimit të parave në ndërtim,...

Lala: Ervis Martinaj kishte përplasje me një biznesmen ndërtimi

Gazetarja Klodiana Lala, në një intervistë për Euronews Albania është shprehur se i shumëkërkuari Ervis Martinaj kishte përplasje me një biznesmen...

Mohamed Alabbar: Brenda 3 muajve nis ndërtimi i portit turistik të Durrësit

Ndërtimi mund të nisë për 2 muaj ose 3 maksimumi. Kjo ishte deklarata e themeluesit të “Emaar Properties” Mohamed Alabbar për...

11 vite pritje për rrugën Qukës-Plloçë, qeveria 49 mln euro shtesë për ndërtimin

Rruga Qukës-Qafë Plloçë, e cila shkurton distancën mes Tiranës dhe Korçës ka marrë 49 mln euro të tjera për t’u mbaruar...

Kemi aftësinë për të ndërtuar bombë bërthamore, thotë zyrtari iranian

Zëvendës presidenti dhe Shef i Organizatës së Energjisë Atomike në Iran, Mohammad Eslami thotë se vendi ka aftësinë për të ndërtuar...