ndertime

Rama: Konfiskohen 15 objekte pa leje, askush nuk ka imunitet nga drejtësia

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur këtë të hënë, se ka firmosur 15 procedura konfiskimi ndërtimesh, ku për qëllime fitimi janë...

Mazniku: Nuk jam dakord që Tirana po ‘kafshohet’, si qëndron e vërteta e kullave

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku thotë se kryeqyteti nuk po 'kafshohet' nga ndërtimet e reja. Në emisionin "Now" në Euronews...

Ku ngeci konfiskimi i pallateve pa leje? Qeveria bie në heshtje pas aksionit 3-ditor

Qeveria nisi me bujë aksionin për konfiskimin e pallateve dhe kateve shtesë pa leje. Një ditë pas hyrjes në fuqi të...

Shqiptarët po blejnë më pak shtëpi, bie edhe volumi i ndërtimeve të reja

Sektori i ndërtimit po vuan pasojat e rritjes së kostove të lëndëve të para dhe në tremujorin e dytë të këtij...

Lista e kateve pa leje, 30 shtesa e ndërtime abuzive në tejkalim të planit

Grupi i verifikimit të kateve të pallateve pa leje ka evidentuar rreth 30 ndërtime abuzive në tejkalim të lejeve të miratuara. Euronews...

‘Kur padrejtësia bëhet ligj’, Meta publikon fotot e ndërtimeve te Liqeni Artificial

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka publikuar dy foto të realizuara në intervale të ndryshme kohore, ku shihet sesi...

Pallati me 1200 m2 shtesë pa leje, Çuçi: Ndërtuesi ta blejë ose ta dhurojë

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi zbriti sot në terren për të ndjekur nga afër aksionin e paralajmëruar për zbulimin e shtesave...

Spahiu: Tirana s’duhet jetë më kryeqytet i Shqipërisë pas kësaj masakre urbane

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se Tirana është kthyer në një kaos ndërtimesh që e vë në dyshim statusin e saj si...

Ndërtimet rrisin të ardhurat, 73 mln euro nga taksat vetëm në 3 muaj

Ndërtimi mbetet burimi kryesor i të ardhurave për bashkitë në vend. Vetëm në 3 muaj të vitit 2022 ato kanë vjelë...

2022 vit rekord; u hapën 736 kantiere ndërtimi, 207 vetëm në Tiranë

Ndërtimi është sektori që po mban gjallë ekonominë tonë. Vetëm në pjesën e parë të vitit, bashkitë kanë dhënë 736 leje,...

Plazhi i virgjër i Kallmit, mungon rruga për pushuesit, por po ngrihen pallate

Kallmi, dikur zonë ushtarake, sot plazhi i vetëm shkëmbor i Durrësit “vuan” mungesën e një rruge. Tre kilometra rrugë e kalldrëmtë përshkohet...

IKMT aksion për shembjen e ndërtimeve pa leje në Vlorë

IKMT ka mbërritur të martën në zonën e Radhimës, ku do të shembet hoteli 3-katësh që ishte parashikuar të shembej një...

Arrestohen 4 zyrtarë të Kadastrës së Sarandës

Katër zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Kadastrës së Sarandës janë arrestuar pasi kanë dhënë certikata pronësie në mënyrë të kundërligjshme në bregdet. Policia...

1.3 milionë metra katrorë tokë në bregdet për investitorët strategjikë

Investitorët strategjikë morën 1.3 milionë metra katrorë tokë në bregdet dhe shfrytëzuan zonat më me vlerë të rivierës shqiptare. Agjencia e Investimeve...

Qeveria jep 700 milionë lekë për kompensimin e ish-pronarëve

Këshilli i Ministrave ka miratuar gjatë mbledhjes së mbajtur këtë të mërkurë një fond prej 700 milionë lekë për kompensimin e...