ndertimi

“Ndërtimi ka fitim të tmerrshëm”- Kaprata: Shumë shpejtë do jetë në krizë

Temë e diskutimit në emisionin “Review” në Euronews Albania ishte rritja e çmimeve të referencës për banesat që do të shoqërohet...

Ndërtimi zhvendoset në Durrës, kalon kryeqytetin për numrin e lejeve të dhëna

Në Tiranë ritmi i ndërtimit po rritet sërish. Në tremujorin e dytë të vitit, bashkia ka firmosur 138 leje ndërtimi, ndryshe...

Ndërtimi rriti ekonominë në vend, por nuk ndikoi në shtimin e punësimit

Sektori i ndërtimit ishte faktor kryesor i rritjes ekonomike në vitin 2022, por në këtë periudhë pati një ulje të punësimit...

Ndërtohet për herë të parë rrjeti i kanalizimeve të ujrave të zeza në Shënavlash

Fshati Shënavlash është lidhur me rrjet të ri kanalizimesh të ujërave të ndotura dhe bëhet fshati i parë që tashmë i...

Do të kushtojë 1.1 mld euro, kur bëhet realitet Korridori Blu

Në emisionin “Money” në Euronews Albania, u diskutuan investimet e qeverisë shqiptare në infrastrukturë, ku një vend të rëndësishëm e zë...

“Do trajtojmë të plagosurit kritik”- Britania ndërton spitalin provizor në Turqi

Mbretëria e Bashkuar po planifikon të ndërtojë një spital provizor në Turqi, sipas Ministrisë së Mbrojtjes britanike. Salla operative do të jetë...

Tetë të vdekur nga zjarri në një kantier ndërtimi në Krime

Të paktën tetë persona humbën jetën në Sevastopol të Krimesë për shkak të zjarrit në disa banesa të përkohshme për punëtorët...

Rama premton ndërtimin e 3 stadiumeve të reja në 3 qyetet të ndryshme

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar këtë të enjte se qeveria ka planifikuar ndërtimin e tre stadiumeve të reja në qyetete të...

Hoxha: Aksidentet më të shpeshta në Shqipëri ndodhin në vendin e punës

Eksperti për të drejtat në punë Edison Hoxha është shprehur se sektori më problematik është ai i ndërtimit. I ftuar në emisionin...

Ndërtimi pa leje në Dhërmi, IKMT kallëzon IMT Himarë, komisariatin dhe IKMT Vlorë

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka kallëzuar sot penalisht, në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, zyrtarët e Inspektoratit të Mbrojtjes...

Kompania që fitoi PPP-në nuk siguroi dot paratë për të ndërtuar Milot-Balldre

Kompania ANK nuk ka siguruar dot financimin e nevojshëm për të ndërtuar rrugën Milot-Balldre, të përfituar përmes një PPP-je në vitin...

Industria dhe ndërtimi në rritje, ulet besimi i konsumatorëve në ekonomi

Pavarësisht krizës së çmimeve, besimi i biznesit në ekonomi në muajin qershor është rritur me 2 pikë përqindje. Ndikimin kryesor e ka...

Tatimet listojnë 100 më të pasurit në Shqipëri

Njësia Antinformalitet do të identifikojë 100 personat më të pasur në Shqipëri dhe do të verifikojë nëse ata paguajnë të plota...

Ministrja Margariti tregon pse nuk ka nisur ndërtimi i Teatrit Kombëtar

Ministrja Elva Margariti mohoi që vonesa në ndërtimin e Teatrit Kombëtar të lidhet me mungesë fondesh, por nuk e fshehu faktin...

Rama: Rritja e çmimeve, pengesë për ndërtimin e Teatrit Kombëtar

Kryeminstri Edi Rama thotë se lufta në Ukrainë ka rritur çmimet në tërësi, situatë e cila ka ndikuar edhe për rritjen...