ndihma

Rama njofton paketën e ndihmës: Mbështetje ekonomike për 1 milion individë

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar këtë të enjte se qeveria po mbyll paketën e mbështetjes për 1 milionë individë, për të...

Punonjësit e bashkisë Pogradec vjedhin ndihmat për qytetarët

Katër punonjës të bashkisë Pogradec janë arrestuar të dielën pasi vodhën ndihmat për qytetarët. Pakot e vjedhura dhe automjeti me të cilin...

Raketa moderne kundër Rusisë, SHBA jep 550 mln ndihma për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të japin 550 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Zyrtarë të lartë amerikan njoftuan dje...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave...

Konferenca e Donatorëve mbledh 6,5 miliardë dollarë për Ukrainën

Konferenca e Donatorëve e mbajtur në Varshavë ka mbledhur rreth 6,5 miliardë dollarë për t’i ardhur në ndihmë Ukrainës, në mënyrë...

Fëmijët refugjatë ukrainas në Poloni marrin ‘çanta shpine mirësie’

Dy miq nga Britania e Madhe kanë mbledhur para për të financuar qindra çanta shpine të mbushura me lodra dhe ushqime...

Shqiptarët në Zaporoshe të rrezikuar nga konflikti Rusi-Ukrainë, thonë mjekët

Konflikti i armatosur midis Rusisë dhe Ukrainës, ka prekur edhe mjaft shqiptarë që jetojnë në zonat e luftës. Mjekët Gani dhe Arben...

Një koncert në Britani mbledh 16 milionë dollarë për Ukrainën

Një koncert televiziv britanik për mbledhjen e fondeve, me yje të popit si Ed Sheeran, Camila Cabello, Nile Rodgers dhe Emeli...

RMV grumbullon ndihma humanitare për Ukrainën

Maqedonia e Veriut po mobilizohet për të grumbulluar ndihma humanitare për Ukrainën. Në kryeqytetin e Shkupit, Qeveria e Kryqi i Kuq u...

Përparon karvani i ndihmave për Mariupol

Qeveria ukrainase tha të dielën se një kolonë ndihmash për portin e rrethuar Mariupol, kishte bërë përparim. Karvani u largua nga qyteti...

Shqiptarët dhurojnë ndihma në ambasadën e Ukrainës

Pako me ushqime, veshmbathje, medikamente janë disa nga ndihmat e para që kanë dhuruar qytetarët shqiptarë në ambasadën ukrainase. Secili dhuron sipas...

63 shkolla dhe 27 objekte kulturore të rinovuara nga BE 2 vjet pas tërmetit

Kur kanë kaluar më shumë se dy vjet nga tërmeti i 26 nëntorit, Shqipëria numëron disa dhjetëra shkolla të rinovuara me...

Blinken: SHBA pro zgjidhjes diplomatike të krizës Ukrainë – Rusi

SHBA preferon një zgjidhje diplomatike të tensioneve mes Rusisë dhe Ukrainës, sipas sekretarit të shtetit Blinken. Blinken thotë se SHBA, në koordinim...